Wiadomość od Martina Behana

Koleżanki i koledzy,

w Tesco nie tracimy czasu na marnowanie żywności. W ostatnich tygodniach wiele słyszeliście o naszych działaniach zmierzających do ograniczenia marnowanej żywności wszędzie tam, gdzie może do tego dochodzić. Rozwijamy program przekazywania nadwyżek do banków żywności w Polsce, wprowadziliśmy również ofertę produktów „Perfectly Imperfect”, by pomóc dostawcom ograniczyć ilość marnowanych produktów. Ogłosiliśmy również, że kończymy promocje typu „kup jeden, drugi dostaniesz gratis” na warzywa i owoce we wszystkich naszych sklepach, by nie przyczyniać się do marnowania żywności w domach naszych klientów.

Dzisiaj zrobiliśmy kolejny ważny krok w tym kierunku. Opublikowaliśmy dane dotyczące marnowania żywności w naszym biznesie, po raz pierwszy informując o tych danych dla całej Europy, w tym również dla Polski. Wszystkie dane znajdziecie tutaj. Ich publikacja pozwala nam mierzyć nasz postęp w realizacji założonych celów, a także zidentyfikować obszary, które możemy usprawniać w przyszłości.

Z dumą podkreślamy, że jesteśmy pierwszym sprzedawcą detalicznym w Europie Środkowej, który publikuje dane na temat marnowania żywności w swoich operacjach. W Tesco uważamy, że to niewłaściwe, by marnować żywność, nadającą się do spożycia. Jako jedna z największych sieci sklepów spożywczych na świecie, mamy szansę odegrać kluczową rolę w globalnej walce z marnowaniem żywności i traktujemy tę odpowiedzialność z całą powagą. Chcemy przyczyniać się do ograniczenia marnowania żywności nie tylko w Tesco, ale również wśród naszych dostawców i w domach klientów.

Już teraz podejmujemy wiele działań, by walczyć z marnowaniem żywności. W Europie Środkowej to przede wszystkim przekazywanie bankom żywności i lokalnym organizacjom charytatywnym nadwyżek żywności, nadającej się do spożycia przez ludzi. Już ponad 500 sklepów Tesco w całej Europie Środkowej ma możliwość przekazywania nadwyżek lokalnym organizacjom i bankom żywności – z czego aż 237 w Polsce.

Walka z marnowaniem żywności nie byłaby możliwa bez zaangażowania koleżanek i kolegów z Waszych zespołów, dlatego dziękuję Wam za wszystko, co robicie, by ograniczyć marnowanie żywności w Waszych sklepach. Kraje Europy Środkowej były pionierami w Grupie Tesco w zakresie redystrybucji nadwyżek żywności, z czego możemy być szczególnie dumni. Mam nadzieję, że wspólnymi siłami będziemy nadal walczyć o to, by żadna żywność nadająca się do spożycia nie była w Tesco marnowana.

Pozdrawiam,
Martin