Jak wnieść więcej słońca do domu?

21/05/2021

Gdy zimowe dni się przedłużają, a potem za oknem widać tylko deszcz, pewnie każdy z nas marzy o tym, żeby na niebie pojawiły się ciepłe, przyjemnie ogrzewające nas promienie słońca. Jednak aby się tym cieszyć, wcale nie musimy wychodzić na świeże powietrze, bo i we własnym domu można korzystać z uroków wiosny. Przygotowaliśmy dla Was kilka porad, dzięki którym w Waszym mieszkaniu nigdy nie zabraknie światła!

Naturalne światło potrafi zwalczyć bakterie, ma działanie pobudzające i jest najlepszym źródłem witaminy D. W maju można z niego korzystać podczas ciepłych spacerów czy uprawiania sportów, takich jak jazda na rowerze, a także… podczas odpoczynku w domu. Tak, tak jest to jak najbardziej możliwe! Już teraz zastanówcie się nad tym, jak sprawić, aby Wasze mieszkanie wypełniło się promieniami słońca. Wcale nie jest to takie trudne i może tego dokonać każdy. Nie trzeba ani wprowadzać w swoim otoczeniu wielkich zmian ani wykazywać się ogromną kreatywnością. Wystarczy zastosować kilka prostych trików, dzięki którym przestrzeń bardziej się otworzy, a światło rozprowadzi po całym pomieszczeniu. Maksymalne wykorzystanie naturalnego światła w mieszkaniu ma same plusy! Zdecydowanie zwiększa komfort naszego życia i ogranicza zużycie energii elektrycznej. W takim miejscu niemal cały czas jest słonecznie, a sztucznego oświetlenia używa się tylko w bardzo pochmurne dni i w nocy. Wprowadźcie te wiosenne, ekologiczne zmiany już dzisiaj!

Okna w centrum domu
W mieszkaniu pełnym słońca najważniejszą rolę odgrywają okna. To właśnie przez nie wpada światło, a głównym celem zmian powinno być zadbanie o to, aby nie ograniczać mu drogi, a nawet odpowiednio je rozprowadzać po całym pomieszczeniu. Im większe są okna, tym lepiej, ale i mniejsze nie stanową przeszkody. Co ciekawe, wyższe lepiej się tutaj sprawdzają niż te szersze o takiej samej powierzchni, bo światło wpadające z góry ma większe natężenie niż z boku. Jednak niezależnie od tego, jak wyglądają Wasze okna, w pierwszej kolejności należy je odsłonić, aby słońce mogło w ogóle dostać się do środka. Zrezygnujcie z grubych zasłon i ciężkich rolet. Najlepszym wyborem jest całkowite pozbycie się firan, ale jeśli nie możecie tego zrobić, postawcie na delikatny, lekki materiał, który zapewni Wam prywatność, ale jednocześnie w mniejszym stopniu ograniczy dopływ światła. Sprawcie też, aby była możliwość rozsunięcia zasłon, w taki sposób, abyś mogły w dowolnej chwili całkowicie odsłonić okna. Okazuje się, że brak miejsca na rozsunięte zasłony może zmniejszyć ilość światła wpadającego do domu aż o 30%, dlatego to jedna z ważniejszych zmian.

Kolory są kluczem wiosny
Zastanówcie też się nad kolorami występującymi w Waszych pomieszczeniach. Postawcie na jasne barwy, bo to właśnie one dają poczucie przestronności. Szczególnie biel i pastelowe kolory dobrze odbijają światło i sprawiają, że wnętrze jest czyste i świeże. Jeśli zamierzacie wprowadzać wielkie zmiany w swoim domu, pomyślcie też o użyciu jasnych odcieni na ścianach i meblach. Dobrym sposobem jest pomalowanie sufitu. Zmiana jego koloru na taki sam lub zbliżony do tego, jaki jest na ścianach, sprawi, że granica między płaszczyznami zatrze się, a to zawsze optycznie da złudzenie większej przestrzeni i będziecie mieć wrażenie, że w pokoju jest dużo więcej miejsca. Koniecznie unikajcie używania ciemnych kolorów na suficie, bo to właśnie one obniżają optycznie pomieszczenie, a to dałoby zupełnie inny rezultat, powodując uczucie dyskomfortu. W takim miejscu wszyscy są bardziej przytłoczeni i mniej chętnie działają. Natomiast podejmując się zmiany mebli, koniecznie wybierzcie te z połyskiem. Takie powierzchnie będą najlepiej odbijać światło i prezentować się zdecydowanie lżej niż duże, zabudowane regały.

Otwórz przestrzeń
Duży wpływ na wygląd przestrzeni oraz ilość światła ma też ustawienie i wybór poszczególnych przedmiotów w pomieszczeniu. Optycznemu rozjaśnieniu wnętrza nie sprzyja nadmiar mebli, sprzętów czy „bibelotów”. Postawcie na minimalizm i ściągnijcie z szaf wszelkie figurki i świeczniki, wielkie dywany pokrywające całą podłogę zamieńcie na małe, jasne dywaniki, natomiast meble wybierzcie takie, które nie przylegają bezpośrednio do podłogi, ale stoją np. na nóżkach. W ten sposób przestrzeń w okolicach podłoża będzie bardziej otwarta i lekka, a światło będzie miało większą możliwość rozprowadzania się po pomieszczeniu. Możecie też pomóc słońcu i dowolnie rozprowadzić je po pokoju za pomocą luster. Ustawcie je tak, aby odbijały światło, a dzięki temu Wasz pokój jeszcze bardziej się rozjaśni. To też bardzo modny element aranżacji wnętrz, który świetnie sprawdza się jako dekoracja ścian. Wieszajcie je w ramach albo używajcie jako element galerii ściennej w postaci prostokątów, rombów i innych kształtów. W uzupełnianiu wystroju idealnie sprawdzi się też szkło. Wybierajcie meble ze szklanymi elementami i postawcie na przezroczyste wazony oraz inne przedmioty. Dzięki temu nawet mniejsze przedmioty nie będą zatrzymywały światła, a Wy będziecie mogli cieszyć się słońcem nawet w domu. 😉