Spełnij swoje postanowienie noworoczne!

29/12/2020

A Ty masz już swoje postanowienia noworoczne? Większość z nas pewnie już o nich myślała, bo wszyscy doskonale znamy tę tradycję. Ale tylko niewielu wie, jak poprawnie przygotować swoją listę postanowień i sprawić, aby rzeczywiście zostały one dotrzymane. Chwyć za kartkę i razem z nami spisz swoje cele, aby je osiągnąć.

Więcej sportu, lepsze odżywianie, skupienie się na pracy i poprawienie relacji z bliskimi to coroczne „klasyki”. Mimo to po latach nadal te cele pozostają nieosiągnięte. Zbliżający się Nowy Rok zachęca do zmian, więc… zmień nawyk zapominania o postanowieniach i wreszcie je zrealizuj. Przedstawiamy Ci sekrety do osiągnięcia swoich celów!

Kluczem do realizacji postanowienia noworocznego jest jego odpowiednie sformułowanie. Okazuje się, że aby czegoś dokonać, nie trzeba być ani artystą, ani ekspertem w planowaniu. Najważniejsze są Twoje pragnienia i dokładne przemyślenie ich. Aby poprawnie przygotować swoją listę celów, koniecznie chwyć za kartkę i długopis. Zapisanie wszystkich pomysłów w jednym miejscu to początek drogi do zrealizowania ich. Zapisz wszystko, co chciałbyś zrobić i osiągnąć w nowym, 2021 roku. Pamiętaj, żeby wybrać coś z każdego obszaru Twojego życia. Pomyśl o pracy, podróżach, bliskich, samorealizacji, zdrowiu, edukacji, a także o tych wszystkich szalonych rzeczach, których od zawsze chciałeś spróbować! Nie szukaj inspiracji w Internecie. Jeśli na coś nie wpadłeś, to znaczy, że tego nie potrzebujesz. 😉

Lista gotowa? Teraz wybierz z niej tylko to, co jest dla Ciebie najbardziej istotne. To będą cele, na których się skupisz i które zrealizujesz w pierwszej kolejności. Nie można przecież zrobić wszystkiego naraz, prawda? Przede wszystkim zastanów się, czy dany cel jest możliwy do osiągnięcia. Często porzuca się realizację zbyt optymistycznych celów, dlatego od razu wykreśl to, co będzie bardzo trudne do zrobienia. Do realizacji postanowienia noworocznego będzie też potrzebna odpowiednia motywacja. Pomyśl o tym, co cel wniesie do Twojego życia. Może dzięki temu podniesiesz swoją wydajność? Uczynisz kogoś szczęśliwszym? Odkryjesz coś nowego? Taka refleksja sprawi, że będzie Ci łatwiej wybrać postanowienie i bardziej zwiążesz je ze swoim życiem. Koniecznie zapisz swoje uwagi.

Kolejnym krokiem jest odpowiednie sformułowanie celu. Musisz go dokładnie sprecyzować. Pomyśl o tym, gdzie leży problem i w jaki sposób chcesz zrealizować postanowienie. Jeśli np. postanowiłeś/aś schudnąć, zastanów się, jak chcesz to osiągnąć. Może wprowadzając do życia więcej sportu? Jakiego dokładnie sportu? Może biegając? Następnie wprowadź do postanowienia konkretne liczby i dni. np. „żeby schudnąć, będę biegać przez godzinę w niedzielę”. Pomoże Ci to utrzymać konsekwencję i być wytrwałym w wypełnianiu postanowienia noworocznego.

Kiedy postanowienie zostało już wybrane i odpowiednio sformułowane, przychodzi czas na jego realizację! Jednak o tym również trzeba pomyśleć, bo przecież nie od razu Rzym zbudowano. Podziel swoje postanowienie na małe kroki i rozplanuj je w czasie, żeby mieć wszystko pod kontrolą. Tak przygotowane postanowienie noworoczne jest gotowe do realizacji! Ale przed Tobą najtrudniejsza część: wytrwałość w dążeniu do celu! A to już zależy tylko od Ciebie. Mamy nadzieję, że uda się Tobie spełnić wszystkie Twoje postanowienia na 2021 rok. 😊