Feliz Navidad, Merry Christmas, Meri Kurisumasu – czyli święta na całym świecie

22/12/2020

Boże Narodzenie obchodzone są prawie w każdym zakątku kuli ziemskiej, ale wszędzie trochę inaczej. W Polsce nieodłącznymi elementami świąt są kolacja wigilijna, dzielenie się opłatkiem, pasterka. A jak jest w innych krajach, np. Wielkiej Brytanii, Brazylii czy Japonii? Czy wszędzie od samego rana w kuchni można usłyszeć odgłosy krojenia warzyw do sałatki oraz doprawiania i panierowania karpia? Kto przynosi tam prezenty – św. Mikołaj, Gwiazdor, a może Dziadek Mróz? Zróbcie sobie przerwę od lepienia pierogów i pieczenia piernika, usiądźcie wygodnie i poczujcie magiczną atmosferę. Zapraszamy Was w niezwykłą podróż po świątecznych tradycjach i zwyczajach z całego świata!

Gorąca atmosfera w Afryce, Austalii i Ameryce Płd.
Zastanawia Was jak wygląda celebracja świąt w ciepłych krajach, np. w Ameryce Południowej, gdzie typowa, śnieżna zima nie występuje? W Meksyku największą atrakcją dla dorosłych jest przebieranie się za Maryję, Józefa i Dzieciątko. Wędruje się tam też od drzwi do drzwi, pytając o nocleg dla zmęczonych podróżnych. Dzieci bawią się na piñata – świątecznym przyjęciu, którego główną atrakcją jest zabawa polegająca na strąceniu kijem zawieszonej pod sufitem kuli. W Argentynie często kolację spożywa się przy grillu w ogrodzie. Na wigilijnym stole znajdziemy indyka, sałatki, faszerowane pomidory, świąteczny chleb czy… pieczoną kozę. O północy następuje krótka przerwa w świętowaniu, by puszczać w niebo fajerwerki. Na drugim końcu kuli ziemskiej, czyli w Australii Boże Narodzenie ma tradycyjny przebieg – wspólny posiłek, prezenty, ale… święta wypadają w środku lata i są obchodzone na plaży! Rodziny grillują, zażywają kąpieli, grają w krykieta i oczekują na Świętego Mikołaja. A jak jest w Afryce? W Kenii domy i kościoły są przystrajane w kolorowe wstążki, balony, kwiaty, papierowe dekoracje, zielone liście, a rolę choinki przybiera drzewo cyprysowe. Podstawowym elementem dekoracyjnym jest także sztuczny śnieg. Główne obchody świąt zaczynają się po lokalnej pasterce, tamtejsze jedzenie to głównie dania z grilla, natomiast prezenty mają symboliczne znacznie.

Przepych, bogactwo i światełka w Ameryce Północnej
Jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Stanach Zjednoczonych, możecie kojarzyć chociażby z filmu „Kevin Sam w domu”, czyli królują tam przepych, bogato zdobione domy, migoczące wszędzie światełka i pokaźne kolacje. Tradycyjna amerykańska rodzina nie obchodzi Wigilii, 26 grudnia jest normalnym dniem pracy, a główne uroczystości przypadają wyłącznie na 25 grudnia. Jednak wszyscy pieczołowicie i z dużym wyprzedzeniem przygotowują się na do świąt, nawet od końca listopada, tuż po zakończeniu Święta Dziękczynienia. Już wtedy w większości mieszkań pojawiają się bogato dekorowane choinki, fasady domów zdobią lampki i inne ozdoby, zaś w ogrodach wyrastają figurki Mikołajów, bałwanków i reniferów. Wszędzie rozbrzmiewa dźwięk kolęd, a w powietrzu unosi się zapach choinek. Jedną z ważniejszych tradycji związanych z Bożym Narodzeniem w Stanach Zjednoczonych jest dawanie prezentów i wzajemne obdarowywanie się. W każdym domu pod choinką piętrzą się prezenty, a ich otwarcie następuje w świąteczny poranek przed śniadaniem. Kulminacyjnym punktem Bożego Narodzenia jest uroczysty obiad, na którym nie może zabraknąć bliższej i dalszej rodziny. Na stole królują zazwyczaj pieczona szynka lub indyk z farszem, słodkie ziemniaki, zapiekanka z zielonej fasolki, kolby kukurydzy, sałatka ziemniaczana, a na deser podaje się np. różnego typu serniki.

Świętowanie na plaży i przy kurczaku w Azji
Także w Japonii obchodzone jest Boże Narodzenie, choć jest tam niewielu Chrześcijan. Japończycy chętnie przyozdabiają domy, ulice i centra handlowe kolorowymi choinkami, światełkami, wizerunkami Dzieciątka Jezus czy Mikołaja, ale nieliczni wiedzą, jakie jest ich prawdziwe znaczenie. Popołudnie i sam wieczór wigilijny w Japonii, podobnie jak w Korei, zdominowali za to zakochani, i mają podejście do świąt jak do walentynek. Pary chodzą na świąteczne kolacje i jedzą przy tym świąteczne ciasto. Za to całe rodziny, spotykając się na kolacji, obdarowują się w ten dzień drobnymi prezentami. W ramach świątecznego posiłku najczęściej konsumuje się kurczaka (szczególnie tego z KFC!) oraz „krismasu keek”, czyli bogato lukrowany tort. Przenosimy się teraz nieco na południe, a dokładnie na Filipiny. Tam do świąt przygotowuje się dwa miesiące, już od listopada. Do dekoracji domów służą liście kwiatów i palm, zaś na dziewięć dni przez Bożym Narodzeniem cała okolica codziennie wstaje przy dźwiękach trąbki. Wczesnym rankiem odbywają się uroczyste msze, często na plaży. Ostatnia odbywa się w noc wigilijną, a po jej zakończeniu dzieci urządzają żywą szopkę. Na Filipinach panuje również zwyczaj, że przy największych świętach każdy powinien zostać obdarowany, dlatego często bogaci ludzi po zorganizowaniu akcji charytatywnej sami chodzą po ulicy i rozdają podarki najbiedniejszym.

Wszystko, co ważne, narodziło się w Europie
Co słychać w Wielkiej Brytanii, czyli kolebce Tesco? Wigilijny posiłek zaczyna się tam w południe w ścisłym gronie rodzinnym. Świąteczny obiad składa się z pieczonego indyka i tzw. płonącego puddingu. Wieczorem w Wigilię dzieci wywieszają swoje pończochy za drzwi, aby następnego dnia rano odnaleźć je wypełnione prezentami. Właśnie na Wyspach narodził się zwyczaj pocałunków pod jemiołą wiszącą u sufitu, które mają przynieść szczęście i spełnienie życzeń. Londyn jest również ojczyzną kartek z życzeniami, bowiem to tam w 1846 roku Jon Horsley zaprojektował pierwszą kartkę świąteczną z napisem „Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku”. Za to w Finlandii, a dokładnie w Laponii, święta to wyjątkowy czas w roku. Wszystko za sprawą tego, że żyje tam Święty Mikołaj, które dostaje wtedy miliony listów od ludzi z całego świata. Boże Narodzenie rozpoczyna się tam już 21 grudnia, a kończy w „dwunastą noc”, 6 stycznia. Tradycyjnym wigilijnym jedzeniem na północy Europy jest owsianka ryżowa i sok śliwkowy – coś na kształt naszego kompotu z suszu. Nie może zabraknąć też choinki, która jest ubierana kilka dni wcześniej. Oprócz tego obowiązkowa jest także świąteczna wizyta w saunie, co niektórzy nazywają „oczyszczeniem ciała”. Jednak najważniejsze jest to, że zarówno święta w Polsce, jak i Finlandii są niepowtarzalne, oparte na tradycji chrześcijańskiej, spędzane w gronie najbliższych, po prostu szczególne i ważne.

Choć może nas różnić sposób świętowania, sens Bożego Narodzenia pozostaje niezmienny. To czas miłości, wzajemnej troski i obdarowania bliskich. To także okres, kiedy spędzamy dużo czasu w kuchni. Jeśli wciąż nie wiecie, jakie świąteczne potrawy przygotować na wieczerzę wigilijną, skorzystajcie z przepisów Tesco. W naszych sklepach zawsze znajdziecie najlepsze produkty, które sprawią, że urządzicie święta takie, jak lubicie. Wesołych Świąt!