Nie marnujmy żywności – na co dzień i od święta

17/12/2020

Wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie – jedyny taki okres w roku, do którego zawsze mocno się przygotowujemy. Ubieramy choinki, stroimy nasze domy i ogródki, kupujemy prezenty, ale też spędzamy dużo czasu w kuchni na pieczeniu i gotowaniu. Tegoroczne święta będą inne niż zwykle, bo spędzone w gronie tylko najbliższych osób, ale wciąż mogą być one wyjątkowe i… ekologiczne. Szczególnie teraz nie możemy zapomnieć o problemie marnowania żywności, o czym uczymy także dzieci w ramach programu „Od uprawy do potrawy”.

Gorąco Was zachęcamy do tego, by Wasze dobre zwyczaje w kwestii przygotowywania i przechowywania żywności towarzyszyły Wam także podczas całych świąt. Odpowiednie obchodzenie się z jedzeniem może Wam pomóc nie tylko w niemarnowaniu, ale także zaoszczędzeniu pieniędzy! Jak nie marnować w święta? Poznajcie nasze proste sposoby, których wprowadzenie w życie jest dziecinnie proste, a może Wam przynieść wiele korzyści. Pamiętajcie także, by cały czas edukować w tym temacie swoje pociechy, aby już od małego wiedziały, że żywność należy szanować.

Planuj mądrze
1. Zastanów się, w jaki sposób spędzisz Święta i ile osób Cię odwiedzi. Ugotuj tyle, ile planujecie zjeść lub nieco mniej (bo i tak zawsze coś zostanie).
2. Zrób listę zakupów, która pomoże Ci kupić tylko to, co potrzebne. Przygotuj potrawy wigilijne wspólnie z bliskimi, ustalając wcześniej, co kto ugotuje i przyniesie.
3. Podczas zakupów i transportu odpowiednio zapakuj produkty – warzywa i owoce włóż do płóciennych toreb i woreczków, a produkty sypkie i bakalie do pojemników lub słoiczków.
4. Po wigilii oszacuj, co możesz wykorzystać podczas pierwszego i drugiego dnia Świąt.
5. Niespożytą żywność przechowuj w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce lub spiżarce, w temperaturze od 0 do 10oC. Zwróć też uwagę na prawidłowe rozmieszczenie produktów w lodówce.

Włącz kreatywność w kuchni
1. Twórz nowe potrawy i wymyślaj własne kompozycje smakowe z pozostałości ze świątecznego stołu.
2. Zwracaj uwagę dzieciom na przechowywanie niespożytej żywności i naucz je, które produkty da się zamrozić, a które wykorzystać do innych dań.
3. Pozostawione dania możecie zamrażać w małych porcjach – posłużą jako idealne przekąski np. na karnawałową, rodzinną imprezę.
4. Mądrze wykorzystuj produkty i daj szansę tym, które nie są już pierwszej świeżości. Więcej pisaliśmy o tym tutaj, w ramach kampanii „Kochaj jedzenie, nie marnotrawienie”.

Dziel się z innymi
1. To, co zalega Ci po Świętach w lodówce, możesz zabrać na wizytę np. do rodziny, konsultując się przed odwiedzinami, albo spakować do pojemników i dać im po wieczerzy wigilijnej.
2. Oddaj jedzenie potrzebującym, i nie tylko, w ramach foodsharingu. W wielu miastach możesz znaleźć tzw. jadłodzielnie, czyli punkty służące do nieodpłatnej wymiany i obdarowania innych żywnością.
3. Nadmiar jedzenia możesz też ofiarować Bankom Żywności. Ważne jest przy tym to, by jedzenie, które oddajesz, było świeże i takie, które sami mielibyśmy ochotę zjeść.

Spędźcie te Święta rodzinnie, spokojnie i bez marnowania!