Co mi powie wróżba?

24/11/2020

Dzisiaj obchodzimy Katarzynki, czyli odpowiednik popularnych Andrzejek. To właśnie w nocy z 24 na 25 listopada odbywały się wróżby o ożenku dla chłopców. Z czasem Katarzynki zostały wyparte przez Andrzejki, które stały się nocą wróżb zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, ale warto nieco wiedzieć o tym święcie.

Dnia św. Katarzyny Aleksandryjskiej mężczyźni mogą spróbować przewidzieć, jaka kobieta zostanie ich żoną. Ten zwyczaj był bardzo popularny w średniowieczu, a mężczyźni w nocy robili sobie różnorodne wróżby. Najwięcej z nich było związanych ze snem. Powstało nawet przysłowie, które mówi, że „w noc świętej Katarzyny pod poduszką są dziewczyny”. Kobieta, która pojawiła się mężczyźnie tamtej nocy we śnie, prawdopodobnie była jego przyszłą żoną. Kawalerzy umieszczali też pod poduszką ptasie pióra, elementy damskiej garderoby i karteczki z pierwszymi literami imion lub całymi imionami kobiet. Wszystko po to, aby w jakiś sposób odgadnąć swoje przeznaczenie.

Poza proroczymi snami, kawalerowie ścinali też gałązkę wiśni i wstawiali ją do wody. Jeśli zakwitła w Boże Narodzenie, oznaczało to ożenek w najbliższym karnawale. Popularne było również losowanie przedmiotów ukrytych pod kubkami. Wylosowanie obrączki oznaczało ożenek, monety – wzbogacenie się, zboża – dobrą pracę, a pusty kubek symbolizował chwilowy zastój.

Katarzynki były stopniowo wypierane przez Andrzejki, które stawały się coraz mniej zobowiązującą zabawą dla osób obojga płci. Mimo to nadal możecie spróbować zrealizować wróżby lub urządzić katarzynkowy wieczór przepowiedni. Kto wie, może naszym kolegom uda się znaleźć wyśnioną wybrankę serca? 😉