Uwierz w ducha!

31/10/2020

To już dzisiaj, 31 października, obchodzimy Halloween! Zwyczajowo jest to czas zarezerwowany dla duchów, upiorów, wiedźm i innych istot z zaświatów, które – zgodnie z tradycją – powinniśmy podjąć po królewsku. Jesteście gotowi na poznanie paru ciekawostek o tym wyjątkowym święcie?

Halloween jest obchodzone od ok. 6 tysięcy lat i, jak podają wierzenia, ma swoje korzenie w Irlandii w 4000 r. przed Chrystusem. Nazwa Halloween to skrót od „All Hallow’s Evening”, czyli nocy przed Dniem Wszystkich Świętych. Chrześcijanie na całym świecie świętowali Triduum Wszystkich Świętych już od VIII wieku n.e., które obejmuje: All Hallows’ Eve (Hallowe’en), All Saints’ Day (All Hallows’) i All Soul’s Day, trwające od 31 października do 2 listopada.

Wydrążone dynie to tradycja pochodząca z Irlandii, Szkocji i Anglii, gdzie ludzie rzeźbili groźne miny w warzywach, a do wydrążonego środka wkładali świece, aby odstraszyć wędrujące duchy. Pierwsze lampiony robiono z rzepy, brukwi, ziemniaków czy buraków. Zgodnie z wierzeniami taki lampion odstrasza złe duchy!

„Cukierek albo psikus” jest częścią Halloween od początków XX wieku, który ewoluował z dawnego europejskiego zwyczaju. Podczas Dnia Zadusznego biedni ludzie odwiedzali domy zamożniejszych sąsiadów, by dostać kawałek ciasta, w zamian za co obiecywano modlić się za wszystkich zmarłych w danej rodzinie. Zwyczaj ten został później przejęty przez dzieci, które chodziły od drzwi do drzwi, prosząc o jedzenie i pieniądze.

Dzisiejszego wieczoru będą królować także różne inne zabawy, np. przeskakiwanie przez świeczki, które są rozstawione w kole na ziemi. Świeczki, które nie zgasną, to szczęśliwe miesiące w przyszłym roku. Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców.

W Halloween dzieci i dorośli przebierają się za potwory, wampiry, duchy czy czarownice. Kostiumy są również oparte na postaciach z telewizji. Pierwsze kostiumy na Halloween pojawiły się w 1930 roku, a dziś dorośli urządzają pochody przez ulice miast na całym świecie.

Niewątpliwie święto to jest najbardziej skomercjalizowanym w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie wydają na nie ok…. 6,9 miliardów dolarów, z czego większość idzie na słodycze, kostiumy i imprezy! Mimo że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po Bożym Narodzeniu największą popularnością.

Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90. XX wieku, a od tamtej pory rokrocznie zyskiwało na popularności. Choć pewnie w tym roku będziemy musieli zrezygnować z pochodów czy chodzenia po domach i robienia psikusów, zawsze można obchodzić to święto w inny sposób. Wydrążcie dynię i udekorujcie nią swój ogród, obejrzyjcie halloweenowy, straszny film z rodziną, urządźcie wirtualną imprezę kostiumową ze znajomymi przez internet. Możliwości jest sporo – ogranicza Was tylko Wasza wyobraźnia. 😉