Dzisiaj Światowy Dzień Żywności. Jak możemy go celebrować?

16/10/2020

Światowy Dzień Żywności ustanowiony został 41 lat temu przez Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa i jest obchodzony na całym świecie właśnie 16 października. Celem obchodów jest pogłębianie świadomości opinii publicznej dotyczącej globalnych problemów żywnościowych: głodu, niedożywienia i ubóstwa. W Tesco doskonale zdajemy sobie sprawę ze skali tego problemu, stąd od lat aktywnie działamy w celu jego ograniczenia.

Podczas ubiegłej edycji programu „Od uprawy do potrawy” zachęcaliśmy Kluby Niemarnowania Żywności do wzięcia udziału w konkursie „Ratuję, nie marnuję”, gdzie zadaniem było zorganizowanie w szkole obchodów i relacji ze Światowego Dnia Żywności. W tegorocznej, 5. edycji programu zadaniem konkursowym dla Klubów jest stworzenie zwrotki i refrenu piosenki dotyczącej idei niemarnowania żywności. Do udziału w promocji idei programu zaangażowaliśmy samą Majkę Jeżowską, która zasiądzie w jury konkursu, a także wykona utwór złożony ze zwycięskich prac! Czekamy więc na nowy hit internetu, którego współtwórcami będą właśnie dzieci! 😉 Więcej o naszym konkursie przeczytacie tutaj.

Proste gesty są najlepsze
Jak wynika z badań, które przeprowadziliśmy ostatnio, Polacy często mają problem z odpowiednim przechowywaniem produktów, zakupami i niemarnowaniem żywności. Tylko co czwarty z nas kupuje produkty spożywcze zgodnie z ustalonym wcześniej planem. Dla co trzeciego Polaka największym problemem w niemarnowaniu żywności jest brak umiejętności oceny po wyglądzie lub zapachu, czy określone artykuły wciąż nadają się do spożycia. Da się to jednak zmienić i nauczyć odpowiedniego wykorzystywania produktów spożywczych. Tutaj znajdziecie parę cennych rad, jak możecie nie marnować żywności w domu i każdego dnia celebrować Światowy Dzień Żywności. 😉 Chcemy tę wiedzę przekazać także dzieciom w ramach programu „Od uprawy do potrawy” – by idea niemarnowanie była im bliska i by wiedziały, że razem możemy zadbać o środowisko i wspólne dobro.