Kreatywne gotowanie z resztek – to możliwe!

12/10/2020

Jakie macie swoje sposoby na niemarnowanie w domu? O to właśnie pytaliśmy Was podczas naszej najnowszej sondy. Pora poznać najpopularniejsze odpowiedzi i rozpocząć drugi etap konkursu, w którym do wygrania są atrakcyjne nagrody!

W ostatniej sondzie 14% osób odpowiedziało, że najlepszym sposobem na niemarnowanie żywności jest wykorzystywanie resztek i dawanie im „drugiego życia”, np. robiąc z nich nowe potrawy, a także zjadanie w pierwszej kolejności tych produktów, których data ważności upływa najszybciej. Ważne jest również odpowiednie przechowywanie produktów w lodówce i spiżarce. Pełne wyniki sondy znajdziecie poniżej.

W drugim etapie sondy mamy dla Was dodatkowe zadanie – napiszcie w komentarzu poniżej, jaki jest Wasz pomysł na kreatywne danie z resztek. Robicie kopytka z gotowanych ziemniaków, wykorzystujecie warzywa z rosołu do zrobienia pysznej sałatki, a może przygotowujecie chrupiące grzanki z zeschniętego chleba? Czekamy na Wasze odpowiedzi do 19 października i po tym czasie nagrodzimy 3 najbardziej pomysłowe i innowacyjne sposoby na niemarnowanie.

Do zwycięzców powędrują super nagrody – książki z przepisami zero waste, pojemniki na żywność i bawełniane woreczki na zakupy. Zapraszamy do zabawy! 😉

W jaki sposób dbasz o żywność w swoim domu?
14% – umiejętnie wykorzystuję resztki, robiąc z nich nowe dania
14% – zjadam najpierw produkty, których data ważności upływa najszybciej
14% – odpowiednio przechowuję produkty w lodówce i spiżarce
14% – regularnie robię przegląd zapasów w domu
11% – przed pójściem do sklepu zawsze robię listę zakupów
11% – planuję posiłki i zakupy z wyprzedzeniem
11% – doceniam przejrzałe warzywa i owoce, robiąc z nich kreatywne dania
8% – zamrażam gotowe posiłki porcjami „na później”
3% – kupuję „samotne” warzywa i owoce