Nauka niemarnowania żywności w praktyce

15/09/2020

Tydzień temu wystartowaliśmy z kolejną, 5. edycją programu edukacyjnego „Od uprawy do potrawy”, a wraz z nią do działania ruszyły Kluby Niemarnowania Żywności. To właśnie dzięki nim uczniowie wraz z opiekunami mogą angażować się na różne sposoby w walkę z marnowaniem żywności w swoich szkołach i placówkach Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W tym roku przygotowaliśmy dla Klubów także wyjątkowy konkurs!

Każdy z uczestniczących w programie może założyć Klub Niemarnowania Żywności. Jest to grupa od 3 do 30 uczestników, którzy swoimi działaniami będą w szkołach promować ideę niemarnowania żywności i tłumaczyć innym, z czym związany jest problem wyrzucania jedzenia. Jednym z zadań jest również wskazanie ciekawych pomysłów na ograniczenie tego zjawiska. Materiały dotyczące pomysłów na działania Klubu można znaleźć tutaj. Każdy opiekun, który zgłosi Klub, otrzyma imienny certyfikat udziału w inicjatywie dla siebie oraz wzór certyfikatu dla podopiecznych.

Konkurs dla Klubów
Każdy działający Klub Niemarnowania Żywności może również wziąć udział w konkursie „Rymuję, nie marnuję” i powalczyć o atrakcyjne nagrody. Zadaniem konkursowym jest stworzenie zwrotki i refrenu piosenki dotyczącej idei niemarnowania żywności. Zwrotka powinna składać się z równej liczby wersów i określonej liczby sylab w wersie. Chętni mogą też ją zaśpiewać, a nagranie w formie audio lub wideo dołączyć do zgłoszenia. Więcej o konkursie przeczytacie tutaj.

Daj znać o programie!
Jeśli szkoła Waszych dzieci nie wie jeszcze o naszej inicjatywie, podzielcie się z nauczycielami informacją o tym. Wspólnie możemy popularyzować dobre nawyki żywieniowe i uchronić jeszcze więcej żywności przed wylądowaniem w koszu, dając najmłodszym nie tylko potrzebną wiedzę, ale i sporo frajdy! Opowiedzcie im o Klubach, gotowych scenariuszach zajęć, ciekawych konkursach i wyjątkowej idei naszego programu i zachęćcie ich do dołączenia! 😉

Więcej informacji o programie znajdziecie na stronie www.oduprawydopotrawy.pl.