Jak zareagować, gdy ktoś potrzebuje pomocy?

12/09/2020

Czy wiesz, co zrobić, gdy czyjeś życie jest w niebezpieczeństwie? Jeśli nie, koniecznie odśwież sobie tę wiedzę, ponieważ w każdej chwili możesz znaleźć się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. Zrób to np. przy okazji Światowego Dnia Pierwszej Pomocy, który obchodzimy właśnie dzisiaj.

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy obchodzony jest zawsze w drugą sobotę września i został on ustanowiony równo 20 lat temu z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża – jednej z największych organizacji humanitarnych na świecie. Święto to ma na celu uświadomienie nam, jak ważne są: umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, wrażliwość na potrzebę niesienia pomocy i właściwe postawy społeczne.

Szybkie udzielenie pomocy (w ciągu 2-3 minut) w nagłym przypadku znacznie zwiększa szanse na przeżycie (40-60%). Jednak pierwsza pomoc obejmuje nie tylko ratowanie życia, ale również zdrowia, np. w razie złamań, urazów czy poparzeń. Co ważne, zgodnie z polskim prawem udzielenie pomocy w nagłych wypadkach jest obowiązkiem! To dlatego każdy z nas powinien znać podstawy w tym zakresie.

Nam w Tesco także zależy na bezpieczeństwie koleżanek i kolegów, dlatego niejednokrotnie przeprowadzaliśmy kampanie na temat pierwszej pomocy, których celem było wsparcie świadomości pracowników w zakresie bezpiecznego środowiska pracy. Co więcej, w ubiegłym roku wyposażyliśmy kompakt hipermarkety powyżej 2k i centra dystrybucyjne w Europie Środkowej w zautomatyzowane defibrylatory zewnętrzne (AED), które pomagają ratować życie w nagłych przypadkach.

Pomagajmy! Nie tyle z poczucia obowiązku, co z potrzeby serca. 😉