Pomagam innym, bo dobro wraca

24/07/2020

Do końca sierpnia we wszystkich naszych sklepach będzie trwać Letnia Zbiórka Żywności. Z powodu epidemii koronawirusa nie mogli włączyć się w nią wolontariusze – zwykle pomagali nam harcerze i uczniowie. Tym razem cała nadzieja na powodzenie zbiórek spoczywa na koleżankach i kolegach ze sklepów, którzy codziennie udowadniają, że razem można osiągnąć wiele. Jedną z osób szczególnie angażują się w naszą akcję jest Zbigniew Ficek – kierownik sklepu SM Andrychów i wolontariusz Letniej Zbiórki Żywności. Przeczytajcie, jak jego zespół promuje zbiórkę i dlaczego warto pomagać!

Kiedy zaczęła się Twoja przygoda z Tesco?
Można powiedzieć, że w Tesco pracuje od 35 lat. Pracę rozpocząłem w 1985 roku w firmie WPHW, które przekształciło się w firmę Savia, a następnie w 1995 roku przejęło ją Tesco.

Czy sklep, w którym pracujesz, włącza się w jakieś akcje pomocowe?
Wszyscy pracownicy bardzo chętnie angażują się we wszelkiego rodzaju akcje charytatywne, takie jak zbiórki żywności, zbiórki do puszek dla Fundacji Tesco oraz program „Decydujesz, pomagamy” dla lokalnych społeczności, podczas którego zachęcamy naszych klientów do wrzucania żetonów do urn. Na terenie hali sprzedaży rozkładamy również informacje i ulotki dotyczące różnych akcji.

W jaki sposób promujecie zbiórki żywności w sklepie i zachęcacie klientów do dzielenia się produktami?
Najważniejsze jest to, żeby klienci dowiedzieli się o trwającej zbiórce. W czasie wzmożonego ruchu przez radiowęzeł ogłaszamy komunikaty o trwającej zbiórce, jak również umieszczamy informacje przy produktach, których ta zbiórka dotyczy. Ponadto współpracujemy z Bankiem Żywności, a nasz sklep przekazuje nadwyżki żywności do Kuchni Brata Alberta.

Jakie produkty najlepiej przekazać?
To zależy. Najlepiej wczuć się w rolę osoby, której pomagamy, zastanowić się, co sami chcielibyśmy w takiej sytuacji otrzymać. Muszę to być jednak produkty spożywcze z długim terminem przydatności, np. mąka, ryż, makaron, cukier, olej, dżemy, konserwy, zupy błyskawiczne, herbata czy kawa.

Czy klienci chętnie dołączają do naszej akcji?
Tak, chętnie to robią. Każdy człowiek czuje się lepiej, kiedy pomoże innej osobie.

Jak zachęciłbyś innych do udziału w zbiórkach?
Warto to robić, bo dobro powraca. Nigdy nie wiadomo, kto, kiedy i w jakiej sytuacji się znajdzie. Dziś ja pomagam Tobie, jutro Ty możesz pomóc mi. To chyba najlepsza zachęta.

A Ty sam indywidualnie lubisz pomagać innym?
A kto tego nie lubi? Sądzę, że pomaganie innym leży w naturze człowieka. Trzeba sobie pomagać, zwłaszcza w tak trudnych czasach, w jakich przyszło nam żyć.