Zakończyliśmy 4. edycję programu „Od uprawy do potrawy”!

23/06/2020

Jesteście ciekawi, co się działo w ramach tej edycji programu? 270 szkół założyło Kluby Niemarnowania Żywności, a w ich działalność zaangażowało się prawie 7 000 dzieci. Opiekunowie Klubów otrzymali bezpłatne materiały edukacyjne, a do pierwszych 50 nowych Klubów trafiła edukacyjna gra planszowa „Zakupowe Mistrzostwa”. Dużym zainteresowaniem cieszył się także konkurs „Ratuję, nie marnuję”. I to jeszcze nie wszystko!

W tegorocznej edycji programu postanowiliśmy skupić się przede wszystkim na aktualnym problemie marnowania żywności, szczególnie w kontekście postępujących zmian klimatycznych. Aż 13% dzieci w wieku szkolnym marnuje jedzenie regularnie – tzn. przynajmniej raz w tygodniu. Stąd zaprosiliśmy uczniów i nauczycieli do tworzenia w szkołach Klubów Niemarnowania Żywności oraz do udziału w konkursie „Ratuję, nie marnuję”, polegającym na stworzeniu relacji z obchodów Światowego Dnia Żywności. W ich organizację zaangażowało się ponad 4 500 osób – uczniów, nauczycieli, rodziców i opiekunów. W konkursie zwyciężyły trzy Kluby ze szkół podstawowych w Małkocinie, Błoniu i Bielsku-Białej. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody w postaci warsztatów z edukatorem z Banków Żywności oraz bonów podarunkowych do Tesco.

Po odczytaniu regulaminu konkursu w naszej świetlicy zawrzało! Dzieci były bardzo podekscytowane. Wszyscy klubowicze od razu zaczęli wymyślać działania, dzięki którym obchody Światowego Dnia Żywności w naszej szkole byłyby wyjątkowe. Pomyślałam: super! będzie się działo! – mówi Barbara Drozd, opiekunka zwycięskiego klubu w konkursie „Ratuję, nie marnuję”

Szkolne Kluby Niemarnowania Żywności
W 4. edycji programu aż 270 szkół założyło Kluby Niemarnowania Żywności, a w ich działania zaangażowanych było prawie 7 000 dzieci. Opiekunowie Klubów otrzymali dostęp do scenariuszy lekcji oraz bazy pomysłów, jak angażować uczniów w ideę niemarnowania. Na stronie internetowej programu publikowane były natomiast dodatkowe pomysły na ćwiczenia, aktywności oraz łamigłówki, a pierwszych 50 nowo zgłoszonych Klubów Niemarnowania Żywności otrzymało planszową grę edukacyjną, stworzoną specjalnie na potrzeby programu.

Nowa rzeczywistość
Dodatkowo nauczyciele otrzymali wsparcie w związku z trudną sytuacją, z jaką przyszło im się zmierzyć podczas zamknięcia szkół i zdalnego nauczania. W oparciu o wyniki ankiety przeprowadzonej wśród pedagogów podjęto decyzję o stworzeniu pomocy naukowych ułatwiających przeprowadzanie zajęć online. Na stronie programu opublikowano trzy nowe scenariusze oraz pakiety ćwiczeń dostosowane do nauczania online.

Więcej informacji dotyczących programu można znaleźć na stronie www.oduprawydopotrawy.pl.