Od serca dla serca – bezcenna krew

14/06/2020

To najcenniejsza substancja na świecie, które nie da się kupić lub wyprodukować – krew każdego dnia ratuje życie setkom tysięcy ludzi na całym świecie. Obchodzimy dziś Światowy Dzień Krwiodawstwa, święto tych, którzy regularnie oddają krew, by wspomóc walkę o czyjeś zdrowie. Ty też możesz to zrobić!

Wiemy, że wśród koleżanek i kolegów w Tesco jest wielu honorowych krwiodawców – dziś szczególnie chcielibyśmy podziękować im za najcenniejszy dar, jaki dają innym. Szczególnie teraz, gdy z powodu pandemii zapotrzebowanie na krew wzrosło, a liczba dawców zmalała. Oddawanie krwi jest w tej chwili całkowicie bezpieczne – każdy może to zrobić, wystarczy sprawdzić, czy spełnia się określone warunki.

Krew możesz oddać, jeśli:
– masz 18-65 lat i posiadasz dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem,
– w ostatnim czasie nie przebywałeś/aś poza granicami Polski (ostateczną decyzję o dyskwalifikacji na 14 dni bądź dłużej podejmie lekarz kwalifikujący),
– nie miałeś/aś kontaktu z osobą chorą na Covid-19 lub objętą kwarantanną,
– Twój ogólny stan zdrowia jest bardzo dobry,
– ważysz powyżej 50 kg,
– nie chorowałeś/aś na żółtaczkę,
– zapoznasz się z informacją o chorobach zakaźnych dla krwiodawców i wypełnisz specjalny kwestionariusz,
– w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś/aś wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
– w przypadku kobiet: dawcami krwi nie mogą być kobiety w ciąży, po porodzie lub zakończeniu ciąży w czasie ostatnich 6 miesięcy, w okresie menstruacji i do trzech dni po jej zakończeniu.