W czasie pandemii COVID-19 nie przestajemy wspierać potrzebujących

05/06/2020

Specjalna dodatkowa darowizna, regularnie przekazywana żywność ze sklepów i organizacja zbiórek żywności w sklepach – dzięki wspólnemu wysiłkowi naszych koleżanek i kolegów oraz organizacji charytatywnych produkty spożywcze każdego dnia, nawet w czasie pandemii, trafiają do najbardziej potrzebujących. A jest ich obecnie coraz więcej!

Partnerstwo wypracowane przez lata jest w tej chwili szczególnie cenne – nasze sklepy codziennie przekazują nadwyżki żywności lokalnym Bankom Żywności i organizacjom charytatywnym. Reagując na zwiększone potrzeby i by dodatkowo wesprzeć lokalne społeczności, przekazaliśmy również w kwietniu i maju specjalną darowiznę produktów swoim strategicznym partnerom – Bankom Żywności i Caritas (w wyniku czego do dzieci z Domu Dziecka trafiły wyjątkowe Pudełka Szczęścia, o czym pisaliśmy tutaj).

Wspólny wysiłek
Walkę z marnowaniem żywności traktujemy niezwykle poważnie. Od lat nasze sklepy wspierają organizacje społeczne, przekazując produkty żywnościowe. Proces przekazywania nadwyżek żywności to zaangażowanie i praca wielu osób. – Zanim żywność trafi do organizacji, musi zostać odpowiednio do tego przygotowana. Każdego dnia koleżanki i koledzy sortują produkty, sprawdzają ich jakość oraz datę przydatności do spożycia. Wszystko trzeba też zważyć, odpowiednio zabezpieczyć i spakować, aby mogło ruszyć w dalszą drogę do potrzebujących. Jesteśmy niezwykle dumni jako zespół, że możemy w ten sposób działać z organizacjami charytatywnymi – podkreśla Mariusz Koczara, kierownik naszego sklepu w Krakowie.

Liczby, z których możemy być dumni
W efekcie w każdym tygodniu przekazujemy do organizacji dobroczynnych około 40 ton produktów, co pozwala na przygotowanie ponad 95 tysięcy posiłków. W kwietniu, w reakcji na trudną sytuację związaną z pandemią, dodatkowo przekazaliśmy organizacjom dobroczynnym specjalną darowiznę– w sumie ponad 20 ton żywności. Dystrybucja takiej liczby produktów odbyła się przy ogromnym wsparciu zespołów w naszych centrach dystrybucji – mówimy o ponad 50 paletach!

Jeszcze więcej pomocy
W okresie pandemii mamy jednak jeszcze więcej pracy niż dotychczas. Gwałtownie wzrasta liczba osób bezwarunkowo potrzebujących pomocy, a zapotrzebowanie na wsparcie żywnościowe jest dużo większe. Dzięki dodatkowej darowiźnie produktów żywnościowych będziemy mogli nieść pomoc jeszcze większej liczbie osób, których nie stać obecnie na zakup jedzenia – komentuje Justyna Liptak, Koordynator projektów edukacyjnych i społecznych z Banku Żywności w Krakowie. Nie zwalniamy tempa i wciąż pomagamy tam, gdzie to najbardziej potrzebne!