Życie z dziećmi pod jednym dachem (w czasie kwarantanny)

28/05/2020

Dobre planowanie, kreatywność i elastyczność mogą pomóc w stworzeniu miejsca, gdzie każdy członek rodziny może funkcjonować w dogodny dla siebie sposób. Przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek na temat tego, jak zarządzać życiem rodzinnym, gdy na świecie trwa pandemia koronawirusa.

Na zmianę: przygotujcie plan i podzielcie dzień na kilka części. Kiedy jedno z rodziców opiekuje się dziećmi, drugie ma czas dla siebie (nie tylko na pracę, ale też na chwilę relaksu).

Dostosuj się do nowego sposobu pracy: być może musisz dostosować swoje godziny pracy do potrzeb i planu dnia Twoich domowników. To normalne, w końcu robisz to, co najlepsze, aby przetrwać ten trudny okres. Bądź elastyczny, skoncentruj się na najważniejszych zadaniach i porozmawiaj ze swoim przełożonym lub Partnerem Personalnym o Twoich aktualnych możliwościach zawodowych.

Zaakceptuj „nową normalność”: teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej w Waszych związkach mogą pojawiać się nowe wyzwania. Nie bójcie się podzielić swoimi potrzebami z najbliższymi: „Kiedy dopada mnie strach/zmartwienia/stres, możesz mnie przytulić, wesprzeć słowem zachęty, przygotować posiłek albo zabrać dzieci na spacer…”. Możesz też w ciszy odpowiedzieć sobie na pytanie: „Co pomaga mi zachować cierpliwość?”. Bycie współczującym i życzliwym dla siebie i innych chroni przed negatywnymi emocjami i pomaga budować lepsze relacje w rodzinie.

Ustalcie własny sposób komunikacji: stwórzcie swój system komunikacji, który pozwoli Wam rozpoznać różne rodzaje nagłych potrzeb. Możecie z nich skorzystać w czasie Waszej pracy lub podczas wideokonferencji. Może to być znak dłonią, przedmiot lub znak narysowany na kartce – dzięki temu członkowie Waszej rodziny będą mogli w dyskretny sposób poinformować, gdy będą Was pilnie potrzebować.

Zmień otoczenie: wyjdź na zewnątrz, odkryj tereny zielone położone w pobliżu Twojego domu, popracuj z balkonu lub innego miejsca w domu – wszystko po to, aby przełamać rutynę i wprowadzić odrobinę kreatywności do codziennego życia.

Stwórzcie rodzinny projekt: Bądźcie kreatywni, działajcie wspólnie. Możecie przygotować np.:
–> Pamiętnik rodzinny: krótki film lub nagranie audio, w którym opowiadacie o swoich wyzwaniach, zwycięstwach i zabawnych momentach, które przytrafiły Wam się w ostatnim czasie.
–> Rodzinne spotkania: cotygodniowe rozmowy, podczas których dzielicie się pomysłami na wspólne spędzanie czasu, rozmawiacie o tym, co chcecie wspólnie osiągnąć i jak się z tym czujecie.
–> Kalendarz rodzinny: kolorowy plan dnia przygotowany w widocznym miejscu, stworzony i ozdobiony wspólnie z Waszymi pociechami.

Doceniajcie się nawzajem: doceniaj innych członków rodziny nie tylko za to, co robią, ale też za to, jacy są. Dobrze jest mówić: „Dziękuję, że pozmywałeś naczynia”, ale jeszcze lepiej jest zauważyć: „Dziękuję, że jesteś taki troskliwy i uprzejmy”.

Znajdź czas dla swojej drugiej połówki: tak aby utrzymać swoją relację na jak najlepszym poziomie (zacznijcie od 10 minut dziennie). Możecie przeznaczyć ten czas na rozmowę o swoich obawach, zweryfikować Wasze priorytety na najbliższy czas lub zaplanować chwilę tylko dla dwojga. Zadowoleni rodzice to podstawa silnej i szczęśliwej rodziny.