„Od uprawy do potrawy” prezentuje: nowalijki, czyli wiosna na talerzu

12/05/2020

Marzyliśmy o nich przez całą zimę i są – właśnie teraz, w środku wiosny, najsmaczniejsze! Jako dorośli wiemy, że smak tzw. „młodych” warzyw: koperku, rzodkiewki, szczypiorku, pomidorów, ogórków, szpinaku, sałaty czy marchewki to uczta dla kubków smakowych. Ale jak przekonać do ich jedzenia dzieci?

Warzywa są bogatym źródłem witamin, mikroelementów i składników odżywczych… nuda! Takimi argumentami nie przekonamy maluchów, że wiosenne warzywa powinny stać się ich ulubionym przysmakiem, szczególnie teraz, gdy pogoda bywa bardziej kapryśna niż nasze dzieci. Oto kilka praktycznych wskazówek:

1) Zadbaj o estetykę
Kolory i kształty niezwykle działają na wyobraźnię dziecka – a ono zwraca o wiele większą uwagę na wygląd dania niż my. Czerwone pomidorki, bujna i zielona sałata, fantazyjnie ułożone paseczki papryki – taka kanapka zniknie o wiele szybciej!

2) Liczy się również tekstura
Najmłodsi lubią wszystko, co chrupkie – to dlatego takim powodzeniem cieszą się u nich słone i słodkie przekąski. Podawaj warzywa lekko podgotowane, a części nie poddawaj żadnej obróbce cieplnej – zapomnij o nudnej, rozgotowanej mamałydze!

3) Sezonowość to jest to
Maluchy mają w sobie ogromne pokłady ciekawości – opowiedz im, jakie warzywa są charakterystyczne dla danej pory roku i wspominaj od czasu do czasu, że nie możesz się doczekać miesięcy, gdy pojawią się w sklepach. Planujcie też z wyprzedzeniem, co z nich wspólnie ugotujecie!

4) Wolność wyboru
Jeśli komunikujesz dziecku, że dzisiejszy posiłek będzie składał się z samych warzyw, pozwól mu wybrać, z jakich. Pomogą w tym wspólne zakupy. Ważne jest, aby każdy członek rodziny miał wpływ na wspólny jadłospis.

5) Zabawa w ogrodników
Czy można być z czegoś dumnym bardziej niż wtedy, gdy samemu się to wyhoduje? Sadzenie i sianie, a następnie pielęgnowanie i zbieranie owoców wspólnej pracy to wspaniała przygoda. Spróbujcie razem wyhodować choć jedno warzywo!