Jesteśmy w tym razem – małe, pomocne gesty z całego świata

08/05/2020

Możemy być naprawdę dumni z tego, jak w ostatnich tygodniach koleżanki i koledzy z Tesco stawiają czoła wyzwaniom związanym z COVID-19, dbając o naszych klientów i wspierając lokalne społeczności.

Europa Środkowa, Indie, Tajlandia i Malezja – z rozmaitych miejsc na całym świecie docierają do nas podnoszące na duchu historie o tym, jak pomagamy sobie nawzajem w trudnych chwilach. Oto kilka wspaniałych przykładów!

Anglia
Koleżanki i koledzy stworzyli tam fundusz „Bags for Help” o wartości 2 milionów funtów, który wspiera najbardziej poszkodowanych z powodu pandemii członków lokalnej społeczności. Jedną z organizacji, która skorzystała z pomocy funduszu, była Maggie’s. Dzięki dodatkowym środkom finansowym fundacja pomagająca osobom chorym na nowotwory mogła dalej świadczyć swoje usługi online lub telefonicznie. W całym kraju nie zabrakło także paczek żywności, które trafiały do służb medycznych walczących z koronawirusem na pierwszej linii frontu, a także seniorów i najuboższych.

Irlandia
Gdy nasza koleżanka ze sklepu Liffey Valley usłyszała o zaleceniach utrzymywania dystansu społecznego, od razu pomyślała o naszych starszych klientach, którzy mogą mieć problemy ze zrobieniem zakupów. Podała zaprzyjaźnionej klientce swój numer telefonu, aby mogła skontaktować się z nią w razie potrzeby. Linda dzwoni do niej każdego dnia i odwiedza ją po pracy z zakupami. Tymczasem w Bloomfield koleżanki i koledzy zebrali 450 funtów, za które zakupili najpotrzebniejsze produkty dla pracowników pobliskiego szpitala św. Michała.

Słowacja
Również u naszych południowych sąsiadów nie zabrakło inicjatyw, których beneficjentami byli członkowie lokalnych społeczności. W Komarnie dzięki donacji materiałów bawełnianych i 2 000 euro udało się uszyć aż 3 000 maseczek ochronnych. W Koszycach nasz Specjalista ds. HR w dniu urlopu przyniósł do pracy maszynę do szycia i rozpocząć produkcję maseczek dla koleżanek i kolegów. Kolejnego dnia przyłączyła się reszta zespołu, dzięki czemu wszyscy nie tylko mogli zadbać o swoje bezpieczeństwo, ale i jeszcze bardziej się zintegrować. Dzięki pomocy naszego zespołu sklepowego w Bratysławie lokalny szpital mógł za to zorganizować dla swoich pracowników specjalne miejsce odpoczynku i zjeść codziennie świeże owoce.

Czechy
Wiedząc, jak trudne jest regularne robienie zakupów przez medyków podczas pandemii, nasi dyrektorzy w Czechach, Eva Peterkova i Ondrej Horsky, znaleźli sposób, aby nieodpłatnie dostarczać im każdego dnia najważniejsze produkty spożywcze. Tymczasem Dagmar Pancova ze sklepu w Unicovie wykazała się ogromnym zaangażowaniem podczas całkowitego zamknięcia sklepu z tego miasta i Litovela. Dzięki niej nasi klienci wciąż mogli zakupić najpotrzebniejsze rzeczy w czasie kwarantanny. To nie wszystko, bo Dagmar zadbała również o dobre samopoczucie koleżanki i kolegów, którym dostarczała pyszne smakołyki i maseczki!

Węgry
W trudnej sytuacji wielu z nas poświęca swój wolny czas na pomoc innym – jedną z nich jest Kierowniczka Sklepu w Szeged, która dostarcza podstawowe produkty spożywcze klientom, przyjaciołom, rodzinie i wielu innym ludziom, którzy nie mogą opuścić swoich domów w czasie kwarantanny. W tym samym czasie Kierownik Sklepu z Szekszard, który jest już doskonale znany tamtejszej społeczności, spędza każdą sobotę, gotując posiłki dla setek bohaterów – medyków pracujących w lokalnej służbie zdrowia. Ponadto dzięki współpracy Tesco na Węgrzech z lokalnymi Bankami Żywności udało się przekazać największą w historii donację żywności dla rodzin w potrzebie, na którą złożyło się aż 75 ton jedzenia.

Bengaluru
Dostawy produktów spożywczych dla 100 potrzebujących rodzin na cały miesiąc to nie wszystko, co robią w czasie pandemii koleżanki i koledzy w Bengaluru – dzięki ich zaangażowaniu aż 6 000 posiłków trafiło do uczniów lokalnych szkół, którzy w przeciwnym razie byliby narażeni na niedożywienie. Zorganizowana w celu pomocy zbiórka pieniędzy pozwoliła też na zgromadzenie 3 000 funtów na zakup najpotrzebniejszych produktów codziennego użytku. Tesco w tym kraju przekazało ponadto specjalną donację pieniężną na rzecz rządowego funduszu PM CARES, którego beneficjentami są wszyscy obywatele.

Tajlandia
Koledzy i koleżanki w całym kraju wzięli udział w specjalnej kampanii, która ma pokazać pracownikom medycznym ogromną wdzięczność za ich codzienną pracę z narażeniem życia. Poza tym w ramach akcji One Family pracownicy Tesco przekazali kosze podarunkowe aż 30 lokalnym szpitalom w różnych regionach Tajlandii. To wsparcie było wyjątkowe – koleżanki i koledzy dołączyli do każdego kosza specjalne liściki z osobistymi podziękowaniami dla medyków.

Malezja
Gdy Alan Lee, Kierownik Sklepu w Mergong, dowiedział się o problemach, jakich doświadcza w czasie pandemii wielu pracowników lokalnych zakładów, przekazał im 135 zestawów produktów spożywczych, które składały się z ryżu, mąki, cukru, ciastek i czekolady, aby wesprzeć ich w tym trudnym czasie. Tymczasem Yoga Sri Kalalvani, koleżanka ze sklepu w Melaaka Cheng, w trosce o środowisko każdego dnia zbiera zużyte maseczki z lokalnych ulic, chodników, studzienek i placów zabaw, utrzymując swoje sąsiedztwo w czystości.

Polska
Także w naszym kraju nie zabrakło pomocnych gestów! Z myślą o tych, którzy walczą z pandemią na pierwszej linii frontu, nasz kolega Rafał, kierownik sprzedaży internetowej w Tesco Bielany Wrocławskie, zorganizował zbiórkę funduszy na zakup najpotrzebniejszych środków dla personelu medycznego ze szpitala we Wrocławiu przy ul. Kamińskiego. Poza pracownikami sklepu do akcji dołączyła się pani Bożena z Rawicza, czyli właścicielka firmy Szydełkowy Zakątek Baja, która uszyła maseczki dla zespołu internetowej sprzedaży, szpitala oraz Maat – Kancelarii Radcy Prawnego Karoliny Wysmułek. Kancelaria była także inicjatorem innej akcji charytatywnej, do której dołączył zespół internetowej sprzedaży – zbiórki funduszy na zakup karmy dla psów z wrocławskiego schroniska. To nie wszystko! O koleżankach i kolegach z innych miast i regionów, którzy pokazali, że mają wielkie serca, pisaliśmy tutaj.