Na ratunek Ziemi!

06/05/2020

O czym myślisz, słysząc słowo „dom”? O miejscu urodzenia lub zamieszkania? Czterech ścianach? Mieszkaniu, do którego codziennie wracasz? A czy przychodzi Ci na myśl… planeta? To dom nas wszystkich, o który powinniśmy dbać tak samo, jak o własne mieszkanie.

20 kwietnia świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Obchody zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych, ale z biegiem lat dołączały do nich kolejne kraje i obecnie już cały świat podejmuje różnego rodzaju działania, by edukować w zakresie dbania o planetę. O Ziemię warto dbać nie tylko od święta, dlatego podpowiadamy kilka prostych sposobów! Poprzez zmianę małych nawyków możemy zrobić coś wielkiego!

Zacznij od oszczędności
Wiesz, że oszczędzając prąd i wodę, działasz z korzyścią nie tylko dla swojego portfela, ale też planety? Na początek wymień stare żarówki na LED-y. Gaś światło w pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywasz i wyjmuj nieużywane urządzenia z kontaktu. Zapytasz, ile prądu może pobrać włączona do kontaktu wtyczka? Niewiele, ale kilka wtyczek pomnożone przez 365 dni w roku daje już jakąś wartość. Kupując nowy sprzęt domowy (lodówkę, pralkę, odkurzacz), zwróć uwagę na jego klasę efektywności energetycznej. Jest to wskaźnik, który pokazuje ilość kilowatogodzin, jaką przypuszczalnie zużywa w ciągu roku. Najbardziej energooszczędne są klasy A+++, A++, A+. Oszczędzanie wody to nie tylko szybki prysznic zamiast kąpieli czy zakręcanie kranu podczas mycia zębów, ale również dobrze uszczelniony kran, toaleta, zlew czy używanie zapełnionej pralki i zmywarki. Kapiąca z nieszczelnego kranu kropla wody w ciągu tygodnia daje aż 90 litrów. Jeśli masz możliwość, umieść w ogrodzie beczkę do zbierania deszczówki, którą możesz użyć do podlewania kwiatów czy roślin.

Nie wyrzucaj, naprawiaj
Szewc, kaletnik, krawcowa. To profesje, które niektórzy zaczęli zaliczać już do zawodów przeszłości, a aktualnie wracają do łask! Wszystko dzięki trendowi, aby naprawiać rzeczy, zamiast je wyrzucać. Zdarty obcas można wymienić, urwany pasek od torebki doczepić, a za dużą spódnicę zmniejszyć. Zamiast wyrzucać niepotrzebne już przedmioty czy ubrania, zorientuj się, gdzie możesz je oddać. Sprawdź, czego potrzebują lokalne organizacje i fundacje pomagające ubogim, samotnym i bezdomnym czy schroniska dla zwierząt. Dzięki takim zachowaniom dajesz drugie życie rzeczom i zmniejszasz ilość śmieci na wysypiskach. Pomyśl jeszcze nad innymi drobnymi działaniami – może to być na przykład wykorzystanie zadrukowanych z jednej strony kartek na notatki.

Akcja segregacja!
Segregacja już chyba wszystkim weszła w krew. I dobrze! Oddzielanie papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem oraz odpadów biodegradowalnych pozwala uzyskać najbardziej pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia. Jeśli wciąż masz kłopoty z zakwalifikowaniem niektórych śmieci, np. czy puszki po farbie można wrzucić do metali albo gdzie wrzucić zużyte chusteczki i ręczniki papierowe, koniecznie zajrzyj na stronę internetową swojej gminy. Z pewnością znajdziesz tam odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Przy segregacji koniecznie pamiętaj o odpadach niebezpiecznych, takich jak zużyte baterie i akumulatory, świetlówki, przeterminowane lekarstwa, a także zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektrośmieci). Nie wyrzucaj ich do śmieci zmieszanych! Możesz je oddać w specjalnych punktach w sklepach i aptekach, a także Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Prawda, że to proste?

Niech żyje wielorazowość
Reklamówki, woreczki, kubeczki, talerze, słomki… Jednorazówki to zmora naszych czasów. Kiedy wchodziły do obiegu, nikt nie myślał o konsekwencjach ich używania. A te są zatrważające. Butelka z tworzywa sztucznego może rozkładać się nawet do 500 lat, foliowa reklamówka 300 lat, styropianowe kubki przynajmniej 50 lat. Dlatego tak ważna jest segregacja, aby plastik i tworzywa sztuczne można było poddać recyklingowi. A najlepiej… unikać ich używania. Na zakupy weź własną torbę, np. płócienną wielorazowego użytku i woreczki na owoce czy warzywa, które możesz uszyć ze starej firanki. Zamiast kupować wodę z butelkach, przefiltruj tę z kranu. Plastikowe słomki możesz zastąpić metalowymi. Te kilka sposobów to dobry początek, by zmienić swoje życie i tym samym dbać o nasz dom. Ziemię!