W pierwszej kolejności

05/05/2020

Jest kilka niezmiennych modeli, które są często przedstawiane w artykułach i publikacjach i które są wykorzystywane do lepszego zrozumienia naszego życia. Są to na przykład: piramida Maslowa, Złoty krąg, który stworzył Simon Sinek, czy krzywa zmian.

Model krzywej zmian opisuje sześć etapów, przez które zwykle przechodzą ludzie w procesie zmiany. Mówi się, że jeśli stajesz w obliczu zmiany, pierwszą reakcją może być szok lub zaprzeczenie. Może to być połączone z oskarżaniem innych. Następnie przechodzimy do drugiej fazy krzywej zmian: stajemy się krytyczni wobec samych siebie. Faza trzecia pojawia się razem z niepewnością i zwątpieniem, ale jest ona dobrym sygnałem – oznacza, że posuwamy się naprzód. Może się ona objawiać w różny sposób, ale elementem wspólnym jest uczucie zniechęcenia i mnóstwo wątpliwości. W czwartej fazie krzywej zmian – fazie akceptacji i racjonalizacji – ludzie przestają skupiać się na tym, co mogą stracić. Są pogodzeni z sytuacją i zaczynają akceptować zmiany. Odkrywają co tak naprawdę zmiana oznacza dla nich, uczą się co dobrego (ale czasami też gorszego) może przynieść i jak się do niej dostosować. Osoby w fazie piątej, związanej z rozwiązywaniem problemów, nie tylko zaakceptowały zmianę, ale też przyjmują ją jako element swojego życia. Dochodzimy wówczas do fazy szóstej. Zmiana staje się wtedy czymś „normalnym”, staje się początkiem nowej rutyny, naszym nowym status quo. Możemy wtedy zweryfikować to wszystko, czego nauczyliśmy się w procesie zmiany i rozpocząć nowy cykl zmian.

COVID-19 zdecydowanie zmienił nasze życie.
Zatrzymaj się na chwilę i zastanów, w której fazie krzywej zmian obecnie się znajdujesz?
Jeżeli przeszedłeś już przez najtrudniejsze pierwsze trzy fazy, gratulacje!
A teraz zastanów się (jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś) co będzie pierwszą rzeczą, którą zrobisz, kiedy okres pandemii się zakończy? Jaki masz plan? Na co najbardziej czekasz?
Podziel się z nami swoimi przemyśleniami w komentarzu. A my trzymamy kciuki, aby Twoje marzenie spełniło się jak najszybciej!