3 proste wskazówki, jak dbać o rośliny w czasie kwarantanny

05/05/2020

Skoro tak wielu z nas spędza większość czasu w domu, jest to idealny moment, aby dodać trochę zieleni do naszych mieszkań. Rośliny zwiększają poziom pozytywnej energii w naszej przestrzeni i pomagają stworzyć spokojne środowisko do życia. Nawet jeśli pielęgnacja roślin to dla Ciebie coś nowego lub jeśli masz złe doświadczenia w tym temacie, nie martw się! Przygotowaliśmy kilka prostych wskazówek, dzięki którym opieka nad roślinami stanie się jeszcze łatwiejsza.

Po pierwsze, nie stresuj się – pielęgnacja roślin powinna być dla Ciebie czymś relaksującym i dającym radość. Każda roślina jest inna, tak samo jak w przypadku ludzi. Musisz poznać jej preferencje (w internecie znajdziesz mnóstwo informacji na ten temat), aby dać jej szansę na jak najlepszy rozwój. Trzy najważniejsze czynniki, które są konieczne, aby Twoje rośliny były zdrowe i szczęśliwe, to: światło, woda i pożywienie.

Światło
Każda roślina potrzebuje innej ilości światła słonecznego. Ogólnie rzecz biorąc, rośliny możemy podzielić na takie, które lubią stanowisko nasłonecznione, półcień lub cień. Sprawdź, czego potrzebują rośliny, które chcesz uprawiać, i dobierz je tak, aby miały jak największą szansę wzrostu w optymalnych warunkach. Jeżeli Twoja roślina zaczyna rosnąć w kierunku światła, oznacza to, że potrzebuje więcej witaminy D. Zastanów się nad zmianą jej miejsca lub przekręć ją tak, aby rosła równo z każdej strony. Najbardziej zaangażowani opiekunowie roślin przekręcają je każdego dnia o 45 stopni!

Nawodnienie
Tak jak my, rośliny nie przetrwają bez wody. Zbyt mała ilość wody powoduje odwodnienie, ale jeśli podlejemy ją zbyt mocno, nasza mała roślinka może się utopić. Jeśli roślina więdnie, zwykle oznacza to, że dostaje zbyt mało wody, ale czasami jest to oznaka nadmiernego nawodnienia. Najlepsze, co możemy zrobić w przypadku schnącej rośliny, to sprawdzenie jakiego poziomu wilgotności potrzebuje, a więc czy należy dostarczać jej więcej, czy mniej H2O. Gdy odkryjesz ten magiczny punkt, Twoja roślina będzie pięknie rosła i dawała Ci codzienny powód do uśmiechu. Możesz też sprawdzić poziom nawodnienia rośliny za pomocą palca – lekko wbij go w ziemię i wyciągnij, dzięki temu sprawdzisz, jaka jest wilgotność i temperatura gleby.

Pożywienie
Tak naprawdę roślinom potrzebne jest nie tylko odpowiednie nawodnienie, ale również dobre pożywienie. Tak samo jak ludzie, rośliny potrzebują zbalansowanej diety, dlatego powinieneś znaleźć dobry nawóz pełen składników odżywczych. Warto pamiętać, że w cieplejszych miesiącach, kiedy roślina aktywnie rośnie, potrzebuje nieco więcej wody i pożywienia. W okresie powolnego wzrostu (w czasie chłodnych, zimowych miesięcy) rośliny mają mniejsze wymagania.

Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie dla Was pomocny i zainspiruje Was do jeszcze lepszej opieki nad roślinami w czasie kwarantanny.