Słodki jak miód

30/04/2020

Wracamy z ciekawostkami na temat zdrowego żywienia, niemarnowania jedzenia i różnych produktów spożywczych w ramach programu „Od uprawy do potrawy”! Dziś na tapet bierzemy „małe co nieco”, czyli… miód.

„Cud-miód” głosi jedno z naszych znanych powiedzonek. Tymczasem miód to naprawdę cud! Proces jego powstawania jest niezwykle ciekawy i wymaga od nas troski o pszczoły, producentki tej wspaniałej substancji, a sam złoty nektar ma dobroczynny wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i ciało. W zależności od pory i bogactwa natury, jakie mamy wokół, możemy cieszyć się różnymi rodzajami miodu – wielokwiatowym, lipowym, akacjowym, spadziowym, gryczanym czy rzepakowym.

Zdrowy jak miód
Miód to skarbnica cennych związków i substancji aktywnych. Zawiera enzymy, kwasy organiczne, antyoksydanty i aminokwasy, a także witaminy: z grupy B (wszystkie z wyjątkiem B12), C oraz śladowe ilości witamin K i E. To nie wszystko, bo w miodzie znajdziemy również wapń, żelazo, magnez, fosfor, cynk czy potas. Miód działa też przeciwbakteryjnie, dzięki czemu wzmacnia układ odpornościowy. Pamiętajmy jednak, żeby nie wlewać go np. do gorącej herbaty lub kawy – pod wpływem wysokiej temperatury większość odżywczych właściwości znika!

Trwały jak miód
Jak poznać, czy nasz miód nie jest przypadkiem sztuczny? Ten prawdziwy rozpuszcza się bardzo wolno, a trzymany w słoiku po jakimś czasie ulegnie naturalnemu procesowi krystalizacji, czyli stwardnieje. Czy wiecie, że miód to jedyny produkt spożywczy, który nigdzie się nie psuje? Przechowywany w temperaturze nie wyższej niż 20 stopni Celsjusza, w zamkniętym opakowaniu i w suchym miejscu, może być bezpiecznie przetrzymywany nawet kilkanaście lat – i wciąż być równie smacznym i zdrowym!

Poniżej znajdziecie jeszcze więcej ciekawostek na temat miodu i cudownych istot, którym go zawdzięczamy, niezwykle ważnych dla ekosystemu pszczół.