Magia sprzątania

24/03/2020

Gdzie są czerwone trampki? Czy ktoś widział mój blok rysunkowy? Gdzieś tu odkładałam klucze. Te pytania brzmią znajomo? A zatem najwyższa pora, aby uporządkować przestrzeń wokół. Podpowiadamy, jak ujarzmić niekontrolowany chaos.

Skąd właściwie bierze się bałagan? Odpowiedź wbrew pozorom nie jest taka trudna. Po pierwsze przez to, że gromadzimy za dużo rzeczy. Często są to tzw. „przydasie”, czyli przedmioty, które w naszej opinii kiedyś mogą nam się przydać, choć nie są nam w zasadzie ani potrzebne, ani niezbędne. Bardzo często zalegają na dnie szafy czy pudełka i po pewnym czasie zapominamy o ich istnieniu. Po drugie bałagan tworzy się na skutek nieodkładania rzeczy na swoje miejsce! Stos ubrań na krześle koło łóżka rośnie z dnia na dzień. A czy życie nie byłoby prostsze, gdyby tak brudne rzeczy trafiały od razu do prania, a czyste na odpowiednie półki w szafie?

Od czego zacząć?
Na początek określ swój cel. Chcesz, aby każda rzecz miała swoje miejsce? Zależy Ci na pozbyciu się niepotrzebnych przedmiotów? A może nawet myślisz o lekkim przemeblowaniu lub malowaniu ścian? Zapisz ten cel i przejdź do planu. Stwórz listę zadań i najlepiej rozłóż je na kilka dni. Nie bierz się za wszystko na raz, bo możesz się szybko zniechęcić, a rozgrzebane prace pozostaną nieskończone. Zaangażuj wszystkich członków rodziny, inaczej ilość rzeczy do zrobienia może Cię przytłoczyć. Wspólnie zdecydujcie, kto będzie odpowiedzialny za określony obszar domu. Cel i lista zadań gotowe? Zatem zrób duży oddech i… zaczynamy! W tym artykule rozprawimy się ze standardowym sprzątaniem.

Gruntowne porządki
W miarę możliwości dywany, poduszki i narzuty wytrzep na zewnątrz. Zdejmij zasłony i firanki i wrzuć je do prania. Upierz też pościel i ręczniki. Przy sprzątaniu wnętrza trzymaj się dwóch zasad dotyczących kierunku – od góry do dołu i od okien do drzwi. I zgodnie z nimi zacznij od umycia okien i parapetów. Pościągaj rzeczy z górnych półek i zetrzyj kurze. Przemyj drzwi, framugi i kontakty. Kolejno zabierz się za dolne półki. Uporządkuj naczynia, szafki z artykułami spożywczymi, przejrzyj kosmetyki, ułóż książki i gazety. Odkładając rzeczy na swoje miejsce, zastanów się, które z nich nie są Ci już potrzebne. Zrób specjalne pudełka z podpisami – np. „rzeczy do oddania”, „rzeczy do wyrzucenia” – i umieszczaj tam odpowiednie przedmioty. Na koniec zabierz się za odkurzanie i umyj podłogę. Gotowe!

Szafy, szafki, szafeczki
Dla wielu z nas największe wyzwanie stanowi sprzątanie w szafkach, szafach i szufladach. To tam kryją się wszystkie „przydasie” i inne rzeczy, o których często nawet nie pamiętamy. Jak rozprawić się z nimi raz na zawsze? Przydadzą się pudełka na rzeczy do oddania i wyrzucenia. Na początek wyjmij wszystko i na spokojnie przejrzyj. Spróbuj nie zostawiać rzeczy tylko przez wzgląd na sentyment. Przedmioty, które do niczego już się nie nadają, od razu odłóż do pudełka do wyrzucenia (np. skarpetki bez pary, grzebień do włosów z połamanymi zębami, zaschnięte lakiery do paznokci). Nieznoszone dobre ubrania, które są na Ciebie za duże lub za małe – do pudełka do oddania. Jest wiele organizacji, które przyjmują rzeczy nadające się do użycia, w wielu miastach funkcjonują sklepy charytatywne, a w internecie grupy, na których możesz wymienić produkty, np. na artykuły spożywcze. Posortuj i pogrupuj resztę, np. ubrania sportowe w jednym miejscu, skarpetki w szufladzie, wygospodaruj półkę tylko na ręczniki. Dobrym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju pudła i pudełka czy kosze na prowadnicach.

Kilka zasad na przyszłość
Słyszeliście kiedyś o zasadzie „dwóch minut” Davida Allena, amerykańskiego specjalisty ds. produktywności? Z pozoru brzmi banalnie, ale może mieć fundamentalne znaczenie w kwestii utrzymania porządku. Jeśli dana czynność zajmie Ci mniej niż dwie minuty, wykonaj ją od razu. Prawda, że proste? A zatem pościel łóżko, schowaj czyste ubranie do szafy, a brudne do kosza na pranie, wstaw buty na półkę, odłóż brudne naczynia do zmywarki. Jeśli nie masz zmywarki, spróbuj myć naczynia od razu po zjedzeniu. Uwierz nam, później będzie tylko gorzej. Kolejna zasada do wprowadzenia to sprzątanie 15 minut codziennie. Jednego dnia umyj wannę, zlew i toaletę w łazience, drugiego zetrzyj kurze, trzeciego zmień pościel itd. Dzięki temu perspektywa całodniowego sprzątania w sobotę Ci nie grozi!