Wspieramy prawidłową edukację żywnościową wśród najmłodszych

15/01/2020

W ramach programu edukacyjnego „Od uprawy do potrawy” zorganizowaliśmy dodatkowy, ogólnopolski konkurs „Ratuję, nie marnuję”. Spośród wszystkich zgłoszeń nagrodziliśmy 3 szkoły podstawowe – poznajcie zwycięzców!

Konkurs „Ratuję, nie marnuję” to uhonorowanie corocznych obchodów Światowego Dnia Żywności, które przypadają na 16 października. Kluby Niemarnowania w ramach programu mogły zgłosić się do tego konkursu, zaś zadaniem było stworzeniu relacji ze Światowego Dnia Żywności.

Nagroda dla nieszablonowych pomysłów
Poziom przesłanych prac konkursowych był bardzo wysoki. Spośród ponad 40 zgłoszeń wybraliśmy 3 najciekawsze relacje, a ich autorami byli: Świetlicowe Pasibrzuszki z Małkocina, Klasowy Klub Żywności z Błoni oraz Niemarnowalni.pl z Bielska-Białej. Zwycięzcy konkursu otrzymają bony pieniężne oraz możliwość uczestniczenia w warsztatach edukacyjnych z Edukatorami z Banków Żywności.
• Świetlicowe Pasibrzuszki ze Szkoły Podstawowej w Małkocinie zorganizowały szkolny bank wymiany kanapek, warsztaty kulinarne „Od ziarenka do stołu”, zainicjowały konkurs plastyczny „Jestem świadomy, więc nie marnuję” oraz wspólnie ze szkolnym Klubem Wolontariat zaangażowały się w akcję wspierającą młodą Kenijkę Catherine Mwende.
• Klasowy Klub Żywności ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Błoniu przygotował program artystyczny, gdzie dzieci z dużym zaangażowaniem wcieliły się w role warzyw i owoców: były tańce, wiersze i piosenki, a uczniowie starszych klas przygotowali zagadki dla uczestników. Co więcej, dekoracja z przedstawienia, czyli owoce i warzywa, zostały później wykorzystane do przygotowania drugiego śniadania.
• Niemarnowalni.pl ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Bielsku-Białej postanowili uczcić Światowy Dzień Żywności baśniowo i stworzyli piękną balladę o niemarnowaniu, w którą wpletli autorską historię o królewnie Marnotce.

Więcej informacji o programie znajdziecie na stronie www.oduprawydopotrawy.pl.