Jak się obchodzi Boże Narodzenia na świecie?

25/12/2019

Święta Bożego Narodzenia obchodzone są prawie w każdym zakątku kuli ziemskiej, ale wszędzie trochę inaczej. Zapraszamy w szybką podróż po świątecznych tradycjach i zwyczajach – tych bardziej oryginalnych!

Gorące Święta
W Australii Boże Narodzenie ma tradycyjny przebieg – wspólny posiłek, prezenty, Św. Mikołaj – a jednak jest wyjątkowe. Święta wypadają w środku lata i są obchodzone na… plaży! Rodziny grillują, zażywają kąpieli, grają w krykieta i oczekują na Św. Mikołaja. W Meksyku największą atrakcją dla dorosłych jest… przebieranie się za Maryję, Józefa i Dzieciątko. Wędruje się tam też od drzwi do drzwi, pytając o nocleg dla zmęczonych podróżnych. Dzieci bawią się na piñata – świątecznym przyjęciu, którego główną atrakcją jest zabawa polegająca na strąceniu kijem zawieszonej pod sufitem kuli.

Niezwykły kształt Świąt
W Boże Narodzenie w Grecji pachnie chlebem. Ważną świąteczną potrawą w tym kraju jest christopsomo, czyli „chleb Chrystusa”. To duży, okrągły bochenek z odciskiem pieczęci z symbolem religijnym. Podobna kulinarna tradycja panuje w Niemczech, gdzie na stole pojawia się bakaliowe ciasto Stollen. Nadziewane kandyzowanymi owocami, orzechami i marcepanem, obsypane białym pudrem, jest prawdziwym przysmakiem, zaś kształt tego ciasta ma przypominać… nowo narodzone dzieciątko zawinięte w becik lub po prostu pieluchę małego Jezusa.

Oryginalne ozdoby
Na Ukrainie ozdobą choinki często jest… pajęczyna! Wszystko wzięło się z legendy o ubogiej wdowie i jej dzieciach, które nie mogły sobie pozwolić na udekorowanie świątecznego drzewka, gdyż ledwo starczyło im pieniędzy na przygotowanie kolacji. W nocy choinkę pajęczyną udekorował pająk. Ta z czasem przemieniła się w srebro i złoto, sprawiając, że rodzina nie była już dłużej uboga. Niemcy na choince wieszają zaś ogórkową bombkę, a dzieci spędzają Wigilię na jej poszukiwaniach. Kto pierwszy znajdzie bombkę, dostaje dodatkowy prezent oraz błogosławieństwo na nadchodzący rok.

Pomocnik Św. Mikołaja
A kto zostawia prezenty pod choinką? U nas, w zależności od regionu, Św. Mikołaj, Aniołek lub Gwiazdor, a we Włoszech… czarownica Befana! W Austrii prezenty przynosi Krampus, który wyglądem przypomina kozę, co upodabnia go do demona, a i charakter ma iście diabelski. W Holandii Mikołajowi roznosić upominki pomaga Czarny Piotruś (Zwarte Piet). Można go łatwo rozpoznać po twarzy i rękach pomalowanych na czarno.

Choć może nas różnić sposób świętowania, sens Bożego Narodzenia pozostaje niezmienny. To czas miłości, wzajemnej troski i obdarowania bliskich. Wesołych Świąt! 😉