Mapa bożonarodzeniowych smaków

20/12/2019

Jak świat długi i szeroki, każdy z krajów ma swoje zwyczaje i tradycje, a szczególnie ważne są te związane ze świętami i… jedzeniem. To właśnie wtedy stoły uginają się pod ciężarem przysmaków, których receptury przekazuje się z pokolenia na pokolenia, a ich przygotowanie jest niemal rytuałem. Zapraszamy w podróż po kulinarnych smakach Bożego Narodzenia.

Feliz Navidad!
Meksykańskie Święta to prawdziwa mieszanka kultur i zwyczajów. Na stole można znaleźć indyka z dużą dozą chili, solone dorsze, wieprzowinę, fasolę, sałatę Noche Buena, oraz romeritos, czyli meksykańskie danie z krewetek przyprawionych rozmarynem. Nie może także zabraknąć tradycyjnego ponczu zrobionego m.in. z trzciny cukrowej, laski cynamonu, suszonych śliwek, gujawy, orzechów, jabłek oraz tequili lub rumu. Podaje się również specjalny przysmak – Kołacz Królów, symbolizujący królewską koronę ozdobioną owocami. W cieście ukrywa się figurkę Dzieciątka Jezus, a kto na nią natrafi, musi na 2 lutego, czyli święto Ofiarowania Pańskiego, przygotować dla biesiadników tamales – placki z masy kukurydzianej zawiniętych w liście kukurydzy lub bananowca, polane sosem. Meksykanie także ubierają choinkę, robią szopki i wręczają sobie prezenty, a po kolacji wigilijnej idą całymi rodzinami na pasterkę.

God Jul!
Dla Norwegów głównym wydarzeniem święta zimowego zwanego Jul, jest dzień Julaften, przypadający na 24 grudnia. To wtedy odbywa się uroczysta świąteczna kolacja. Na stole na pewno będą pieczone żeberka, po norwesku – ribbe, a także ser z koziego mleka – brunost. Żywa jest także tradycja podawania julegrøtt – pudding, w którym ukrywany jest migdał. Tego, kto go znajdzie, czeka w nadchodzącym roku wszelka pomyślność. Tradycyjnie piecze się również ciasteczka, a niektórzy twierdzą, że według przesądu, powinno być ich co najmniej siedem rodzajów. Zgodnie z innymi norweskimi wierzeniami, nad każdym domem czuwa… gnom. Aby zapewnić sobie jego przychylność, wystawia się dla niego norweski przysmak – miseczkę z kaszką ryżową, „doprawioną” cukrem i cynamonem. Każdy region ma swoje specjały i Norwegowie zajadają się i pinnekjøtt (suszonymi żeberkami), i lutefisk (dorszem), i wspomnianymi ribbe, a także smalahove, czyli… głową owcy.

Buon Natale!
Włoska uczta wigilijna składa się z 13 dań, a opiera się je na bazie rybnej, połączonej z makaronami różnego rodzaju – spaghetti, tortellini, ravioli czy gnocchi. Podczas gdy na północy kraju królują tortellini faszerowane szynką, warzywami i serem, na południu popularna jest lasagne z sosem pomidorowym i kilkoma gatunkami serów. Główne danie świątecznych kolacji stanowi często sztuka pieczonego mięsa. Na stole nie może braknąć słodyczy. Najbardziej znane ciasto to panettone z bakaliami i pandoro z dodatkiem czekolady i likieru. Jada się także panpepato – pierniki, torrone – nugaty nadziewane migdałami, czekoladą lub orzechami oraz tort ryżowy. Gdzie znaleźć potrzebne produkty? Oczywiście na targach bożonarodzeniowym, których tradycja sięga setek lat. Najpopularniejszy z nich to targ na Piazza Navona w Rzymie, gdzie można kupić nie tylko dekoracje, szopki, zabawki, ale właśnie gastronomiczne smakołyki.