Jesteśmy przykładem dla innych

22/11/2019

W Tesco dążymy do tego, by odpowiadać na ważne problemy społeczne związane z obszarem żywności i produktów. Dotyczy to między innymi kwestii marnowania żywności oraz opakowań produktów i ich wpływu na środowisko. Nasze działania w kwestii używania plastiku znalazły się wśród 15 polskich przykładów społecznej odpowiedzialności!

Prace związane z redukcją skali marnowania żywności rozpoczęły się w 2013 roku, a rozszerzenie tych działań na obszar zmniejszania wpływu opakowań na środowisko było naturalną konsekwencją strategii związanej z szeroko rozumianym wpływem sprzedawanych produktów na lokalne społeczności i środowisko naturalne.

Kluczowym elementem prac w tym zakresie jest eliminacja z opakowań produktów materiałów nienadających się do recyklingu oraz zapewnienie, że 100% opakowań produktów marki Tesco nadaje się do ponownego użycia bądź przetworzenia. Chcemy również rozwijać partnerstwa z innymi producentami żywności, by udostępniać klientom jasną i prostą informację o możliwościach przetwarzania opakowań kupowanych przez nich produktów, a także ograniczać ilość kartonu i tworzyw stosowanych podczas transportu produktów.

Nasza dobra praktyka znalazła się wśród 15 przykładowych praktyk z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym, realizowanych przez przedsiębiorstwa w Polsce.

Gospodarka obiegu zamkniętego jest koncepcją zmierzającą do racjonalnego wykorzystania zasobów i ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko wytwarzanych produktów, które – podobnie jak materiały oraz surowce – powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe, a wytwarzanie odpadów powinno być jak najbardziej zminimalizowane.

Publikacja „Na drodze do gospodarki o obiegu zamkniętym dla Polski” stanowi czwartą część cyklu „15 polskich przykładów społecznej odpowiedzialności biznesu”, wydawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. W najnowszej edycji zaprezentowano inicjatywy realizowane przez partnerów strategicznych Forum Odpowiedzialnego Biznesu, takich jak: Tesco, CCC, IKEA Retail Polska, Kompania Piwowarska, Lafarge w Polsce, Leroy Merlin, L’Oréal Polska, LPP, Lyreco Polska, Stena Recycling, VELUX Polska czy VIVE Textile Recycling.

Zapraszamy do lektury publikacji! Możecie ją przeczytać tutaj.