Chwila refleksji

01/11/2019

1 listopada w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. 2 listopada to natomiast Dzień Zaduszny. Jak się obchodzi teraz i kiedyś obchodziło te święta?

Zgodnie z tradycją w te dwa dni odwiedzamy cmentarze, by ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze. Święto ma charakter głównie religijny i jest to czas refleksji i wspomnień. Coraz częściej pamiętamy wtedy nie tylko o swoich bliskich, ale także o powstańcach, poległych na wojnach czy osobach zasłużonych dla Polski. Zapalenie lampki na ich grobach (ale także tych bezimiennych, opuszczonych) to piękny wyraz pamięci narodowej.

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie
Czy wiedzieliście, że Zaduszki wywodzą się z tradycji pogańskiej i są odpowiednikiem pogańskiego święta Dziadów? W czasach, w których żył i tworzył Adam Mickiewicz, wierzono, że aby uzyskać przychylność dusz, trzeba je odpowiednio ugościć. Palono w tym celu ogniska, przy których miały się grzać „zbłąkane duszyczki”. Jak wiemy, tradycja zapalania na grobach zniczy przetrwała do dziś.