A Ty jak będziesz dziś obchodzić Światowy Dzień Żywności?

16/10/2019

Marnowanie jedzenia to już problem o globalnej skali, którego nie sposób ignorować. W Tesco nie tylko zdajemy sobie z niego sprawę, ale i mierzymy skalę tego zjawiska w naszych sklepach oraz aktywnie działamy w celu jego ograniczenia. Każdy z nas może zrobić coś dla sprawy – wystarczy, że zmieni negatywne nawyki zakupowe i żywieniowe. Jeśli do tej pory nie spojrzeliśmy krytycznie na zawartość naszej lodówki i kosza na śmieci, ten dzień jest ku temu idealną okazją!

W badaniach aż 42% Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucać żywność, a 35% z nich robi to nawet kilka razy w miesiącu. Dane nie napawają optymizmem, dlatego zarówno jako firma, jak i indywidualne jednostki, musimy zrobić, co w naszej mocy, by uratować jak najwięcej jedzenia przed wylądowaniem w koszu.

W domu
Zakupy z listą po uprzednim zaplanowaniu jadłospisu dla całej rodziny na najbliższe dni. Wymienianie się kreatywnymi pomysłami na przyrządzanie smacznych posiłków z resztek. Niekupowanie większej liczby produktów „na zapas”. Odpowiednie przechowywanie i mrożenie. To tylko kilka sposobów na znaczne ograniczenie marnowania żywności w naszych domach. Brzmi racjonalnie i jak coś, co możemy wdrożyć w swoje życie bez większego wysiłku, prawda? Wystarczy, że zmienimy swoje przyzwyczajenia. Zacznijmy od siebie, a następnie zachęcajmy resztę domowników do rozsądnego obchodzenia się z jedzeniem. Pamiętajmy także, że przykład idzie z góry – jeśli Wasze pociechy na własne oczy zobaczą, że ich rodzice traktują żywność z szacunkiem, same będą robić to w przyszłości!

W pracy
W Tesco staramy się nie tylko edukować, ale i samodzielnie działać na tym polu – organizujemy coroczną konferencję, na której omawiamy nowe metody walki z marnowaniem, publikujemy dane dotyczące marnowania w naszych operacjach w formie raportu, a także rozwijamy sposoby współpracy z Bankami Żywności, które przekazują niesprzedane produkty potrzebującym. Więcej możecie dowiedzieć się, odwiedzając naszą specjalną zakładkę poświęcona temu tematowi. Przypominamy także, że do połowy listopada trwa konkurs dla szkolnych Klubów Niemarnowania w ramach programu „Od uprawy do potrawy”. Zachęcajcie dzieci i ich nauczycieli do ich zakładania i rywalizacji, w której mogą wygrać atrakcyjne nagrody. Wspólnie ograniczajmy skalę marnowania!