O co powalczymy podczas 8. Biegu Charytatywnego?

18/07/2019

Siedem dotychczasowych edycji Biegu Charytatywnego Fundacji Tesco to: 1 047 255 zł przekazanych na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, ponad 10 000 zaangażowanych biegaczy oraz 57 154 km, które w sumie przebiegli. Chcemy, aby dzieci leczyły się w przyjaznych warunkach i mogły korzystać z nowoczesnej aparatury. To dlatego celem tegorocznego biegu jest zebranie środków na zakup ultradźwiękowego noża o nazwie CUSA. Stąd hasło naszego Biegu – „Biegiem! Jest poCUSA!” 😉

Tym razem zbieramy pieniądze na zakup noża ultradźwiękowego do usuwania tkanek nowotworowych o nazwie CUSA. Jest to urządzenie chirurgiczne przeznaczone do małoinwazyjnego usuwania zmian w narządach tkankowych, głównie mózgu, ale także wątrobie, nerkach lub trzustce. Małoinwazyjne, czyli oszczędzające zdrowe tkanki i naczynia krwionośne otaczające zmianę, którą należy wyciąć. Podczas tego typu operacji lekarze walczą nie tylko o życie dzieci, ale również o to, jaka będzie jakość ich życia – czy pacjenci będą mogli mówić, samodzielnie jeść, uczyć się i rozwijać swoje zainteresowania.

Aparat CUSA jest standardowym wyposażeniem bloku operacyjnego. Nóż ultradźwiękowy, który od 10 lat posiada szpital w Krakowie-Prokocimiu, wyciął już około 400 zmian patologicznych u dzieci. Rocznie operowanych jest nim ok. 50 pacjentów i powoli jego możliwości się kończą. – Po tak długim okresie eksploatacji aparat musi być wymieniony. Od jego niezawodności zależy skuteczność bardzo trudnych operacji dzieci głównie z chorobami onkologicznymi. Liczymy na to, że jak zawsze biegacze nas nie zawiodą i jeszcze w tym roku nowy sprzęt trafi na blok – mówi prof. Krzysztof Fyderek, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę do tego zakupu – wystarczy pobiec z nami 31 sierpnia. Na Bieg można zapisać się na stronie Fundacji Tesco. Dołączcie do nas!