Dziś najważniejsze święto wszystkich mam!

26/05/2019

O mamach pisano wiersze i książki, śpiewano piosenki, były też bohaterkami niejednego filmu. I nie ma się co dziwić, bo zajmują szczególne miejsce w naszym życiu. Choć każda jest inna, wszystkie są wyjątkowe. Pamiętajmy o nich dzisiaj, biegnijmy z kwiatami i dobrym słowem na ustach, pokażmy im, jak bardzo jej kochamy.

Dzień Matki ma swoje korzenie w czasach starożytnych Rzymian i Greków, kiedy to czczono matki-boginie. Gdy cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo, zakazano kultu innych bogów, więc zwyczaj ten zanikł, ale powrócił w XVII-wiecznej Anglii jako „niedziela u matki”. Tradycja przetrwała do XIX wieku, po czym znów zanikła, by powrócić po zakończeniu II wojny światowej. W Stanach Zjednoczonych w 1858 roku nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy. W 1909 roku w 45 stanach zatwierdzono Dzień Matki, a w 1914 roku Kongres USA uznał Dzień Matki za święto narodowe. W Polsce przedwojennej obchodzono Dzień Matki, ale nie było ustalonej corocznej daty i organizacją obchodów tego święta zajmował się PCK. Obecnie Dzień Matki świętujemy 26 maja. O tej dacie nie da się zapomnieć!

Wszystkim mamom – również tym, które dopiero oczekują przyjścia na świat dziecka – życzymy z tej okazji dużo zdrowia i pomyślności, wielu powodów do uśmiechu na każdy dzień, radości ze swoich pociech oraz długich lat życia. 😉