Grillowe inspiracje ze świata

24/05/2019

Wiosna w pełni, a my grillujemy w najlepsze! Na mojetesco.pl znajdziecie teraz mnóstwo wskazówek, jak robić to smacznie i bez marnowania żywności oraz zaśmiecania środowiska. Kiełbaska, karkówka i burgery z grilla to coś, w czym z pewnością jesteśmy mistrzami. A czy wiecie, jak wygląda grillowanie w innych krajach?

Zjednoczone Stany Grillowania
Ojczyzną grillowania jest USA – to tam pierwsi osadnicy piekli na specjalnych rusztach wołowinę. Z czasem rozwinęło się tam barbeque, które jest nie tylko sposobem obróbki termicznej mięsa, ale i… stylem życia. Dla Amerykanów grill to nie tylko mały, metalowy lub żeliwny pojemnik, w którym nad rozpalonym węglem przyrządzają w krótkim czasie burgery lub steki. Jankesi grillują w dużych, zamykanych urządzeniach, które przypominają piekarniki, i używają do tego wyłącznie drewna. A to dlatego, że grillowanie traktują jak ucztę dla rodziny i przyjaciół – by ich wszystkich nakarmić, pieką duże porcje mięsa (takie jak mostek wołowy lub łopatka wieprzowa) w niskiej temperaturze od kilku do kilkunastu godzin, aż nabiorą one charakterystycznego smaku, aromatu i miękkości. Wspólne oczekiwanie na posiłek to ważna część jego celebracji!

Latynoamerykańskie słodkości
Swoje charakterystyczne style grillowania wypracowali również mieszkańcy Ameryki Południowej. W Meksyku grilluje się przy parilladas, w Brazylii przy churrasco, a w największej liczbie miejsc, bo w Argentynie, Paragwaju, Chile czy Urugwaju króluje asado. Ta ostatnia technika zakłada zamykanie mięsa w specjalnych dwustronnych rusztach, których nie umieszcza się bezpośrednio nad paleniskiem lub ogniskiem, ale wbija w ziemię lub wkłada w przygotowane otwory wokół niego. W ten sposób najwyższa temperatura nie oddziałuje bezpośrednio na mięso, a ono – opiekając się z zewnątrz – pozostaje w środku soczyste. W południowoamerykańskim jadłospisie króluje wołowina, ale na tamtejszym grillu nie może zabraknąć również owoców – ananasa, banana czy brzoskwini. Brazylijczycy przygotowują z nich nawet szaszłyki, które idealnie komponują się z lodami waniliowymi. To idealna forma deseru w gorące dni!

Różne oblicza Dalekiego Wschodu
Równie ciekawie i egzotycznie grilluje się w Azji, która jest pod względem kulinarnym jednym z najbardziej zróżnicowanych miejsc na świecie. W Indiach odpowiednikiem polskiego grilla jest wkopany w ziemię, przypominający kształtem wazon, gliniany piec tandoori. Na jego dnie rozpalane jest drewno, a mięso lub warzywa trafiają tam na specjalnych szpikulcach, podczas gdy na jego bokach Hindusi pieką tradycyjne chlebki naan. Koreańską specjalnością jest za to gogigui. Na czym to polega? Odwiedzając tamtejszą restaurację, nie znajdziemy tradycyjnych stolików, ale specjalne, wyposażone w ruszty lub płyty grzewcze stoły, przy których sami (lub z pomocą obsługi) przyrządzamy mięso i warzywa, spożywając je później zawinięte w sałatę lub szpinak. Na japońskim ruszcie dominują ryby i owoce morza, a także delikatna, ekskluzywna wołowina kobe z wyjątkowo „rozpieszczonych” krów, z której Japończycy słyną na całym świecie. Jeśli mamy za to ochotę na coś bardzo egzotycznego – chiński grill może zaoferować nam… owady, insekty lub niezwykle popularne kurze łapki.

Egzotyczne smaki w Twoim domu
Inspirujące, prawda? Chcąc spróbować nowych technik grillowania, nie musimy jednak wybierać się w wielką podróż – przy odrobinie wysiłku mamy szansę zaprosić dalekie smaki do swojego domu. Macie ochotę na amerykańską szarpaną łopatkę wieprzową? Zawińcie ją w aluminiową folię i zadbajcie o to, aby grillowała się pod przykrywką na słabym żarze przez kilka godzin. Południowoamerykański pomysł na grillowane owoce „wypali” nie tylko w przypadku tych egzotycznych – polskie, takie jak jabłka czy gruszki, świetnie smakują również na ciepło. Azjatyckie smaki wprowadzimy zaś, odpowiednio marnując mięso – do chińskich i japońskich najlepiej użyć sosu sojowego, wina ryżowego, miodu, imbiru i chili, a do indyjskich – garam masali, kminu rzymskiego, kardamonu lub kolendry. Wszystkie są dostępne w naszych sklepach! Czas rozpalić grille i udać się w kulinarną wyprawę!