Burger – bohater spotkania przy grillu w amerykańskim stylu

03/05/2019

Ten sezon grillowy zapowiada się naprawdę ciekawie i smakowicie. Pewnie z niejednego ogródka zapachnie wkrótce pieczoną kiełbaską, mięsami, rybami, szaszłykami i innymi specjałami. Dobrym pomysłem na urozmaicenie menu są również… domowe burgery z mięsa mielonego. Dlaczego?

Po pierwsze, przygotowując burgery, możemy łatwo policzyć, ile porcji mięsa dla naszych gości będziemy potrzebować, dzięki czemu lepiej zaplanujemy swoje zakupy i unikniemy marnowania żywności.
Po drugie, hamburgery to typowe jedzenie „street food”, do którego nie potrzebujemy plastikowych sztućców czy talerzyków – zjemy je dosłownie w każdych warunkach. To sprawia, że nie zaśmiecamy niepotrzebnie środowiska jednorazowymi opakowaniami.
Po trzecie, wykorzystanie mielonego mięsa daje nam całe spektrum kulinarnych możliwości, a ponadto nie wymaga specjalnych przygotowań, marynat czy przypraw poza solą i pieprzem! Wszystkie potrzebne do przygotowania burgerów produkty spożywcze znajdziecie w ofercie Tesco, zaś przepis na wyjątkowe burgery Tomka przypomnicie sobie tutaj.