Ku chwale Ojczyzny

01/05/2019

Dziś – 1 maja – przypada Święto Pracy, obchodzone od ponad wieku na całym świecie. Jutro obchodzić będziemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – symbolu państwowości, której barwy ukazują przynależność narodową. 3 maja, jak co roku, celebrujemy Święto Narodowe Trzeciego Maja, zwane także Świętem Konstytucji. Te trzy dni to dobra okazja, żeby odłożyć na chwilę wszelkie obowiązki i spędzić miło czas z rodziną. 😉

1 maja
Święto Pracy obchodzone jest od 1890 roku, ale dopiero w 1950 roku zyskało miało święta narodowego. Wydarzenia, które przyczyniły się do jego ustanowienia, miały miejsce pod koniec XIX wieku za oceanem. Ta data miała uczcić rocznicę strajku robotników w Chicago w 1886 roku, będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. W Polsce Święto Pracy szczególnie upodobały sobie władze Polski Ludowej, a idea ta krzewiona była na tzw. pochodach pierwszomajowych. Dzień ten jest ustawowo wolny od pracy.

2 maja
Dzień flagi w swoim kalendarzu mają takie państwa, jak Stany Zjednoczone, Ukraina, Chiny, Finlandia, Turkmenistan czy Meksyk, a od 2004 roku także Polska. Tego dnia w całej Polsce odbywają się wyjątkowe obchody tego święta, które mają wyrazić szacunek do naszego symbolu narodowego, a wszędzie powiewają flagi. Zawieście ją także przy swoim domu!

3 maja
Święto Narodowe Trzeciego Maja związane jest z uchwaleniem Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów w 1791 roku. Zostało ono ustanowione w 1919 roku i ponownie w 1990 roku. Dzień ten jest wolny od pracy, a w całej Polsce odbywają się wtedy huczne obchody, w których biorą udział najwyżsi przedstawiciele władzy państwowej. W wielu miastach organizuje się też różne imprezy, pikniki rodzinne czy zawody sportowe.