Wiosenny grill z Tesco

30/04/2019

Choć – patrząc za okno, może się wydawać inaczej, prognozy wskazują, że przed nami pierwszy ciepły, wiosenny weekend – to można oznaczać tylko jedno. Otwieramy sezon grillowy! Grillowanie to jedna z naszych ulubionych form spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Towarzyszy mu przyjazna atmosfera, a przygotowywanie i pałaszowanie pieczonych specjałów to już prawdziwy rytuał. W Tesco wiemy, co najlepiej sprawdzi się na ruszcie, ale także jak grillować, by nie marnować jedzenia i aby nasze grillowanie było bardziej ekologiczne.

Świetna okazja do wspólnego grillowania będzie już w najbliższy, pierwoszomajowy weekend. Aby w pełni cieszyć się jego urokami, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa, o czym pisaliśmy już m.in. tutaj. Teraz dokładamy do tego inne, bardzo ważne kwestie!

Po raz kolejny zwracamy uwagę na problem marnotrawienia żywności i chcemy kontynuować nasze działania „zero waste” w różnych obszarach. Już wkrótce na Moje Tesco przedstawimy Wam proste wskazówki, jak zmniejszyć liczbę marnowanych produktów spożywczych podczas grillowania oraz jak zorganizować go w stylu „street food” – czyli nie generować mnóstwa odpadów czy plastikowych sztućców i opakowań, a więc spędzając miło czas poza domem – nie zaśmiecać przy tym okolicy.

Spodziewajcie się również smakowitych przepisów na dania z resztek, które często zostają nam po posiłkach przygotowywanych na grillu. Nie sztuką jest przygotować kiełbaskę, szaszłyka czy karczek na ruszcie. Sztuką jest wykorzystać to, co nam pozostało, i wyczarować z tego zupełnie nowe potrawy! Dzięki temu wejdziecie na zupełnie nowy poziom grillowania. 🙂