Nerkoserce gotowe do ratowania dzieci

24/04/2019

Pierwszy w Polsce aparat „Carpe diem” trafił dzisiaj do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Urządzenie zwane nerkosercem, które Fundacja Tesco przekazała na rzecz szpitala, od teraz będzie ratować życie najmniejszych pacjentów z ciężką niewydolnością nerek.

Aparat „Carpe diem” to rodzaj zminiaturyzowanej sztucznej nerki, która potrafi zastąpić nerki i wspomóc serce noworodków lub niemowląt ważących do 10 kilogramów. – To urządzenie niezwykle istotne w intensywnej terapii i ratowaniu życia bardzo małych pacjentów. Służy do dializy, czyli pozwala usunąć nadmiar wody i szkodliwych substancji z organizmu dziecka – mówi prof. Przemko Kwinta, kierownik Oddziału Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka USDK.

Nerkoserce pomoże dzieciom z ciężką niewydolnością wielonarządową. Najczęściej to pacjenci, którzy urodzili się ze skomplikowanymi wadami serca, nerek lub wątroby. Aparat został skonstruowany w 2014 roku przez włoskiego lekarza prof. Claudio Ronco z Włoch. Wynalazca nazwał go „Carpe diem”, co po łacinie znaczy „chwytaj dzień”. Jego użycie dosłownie pozwala schwytać czas na regenerację narządów małego dziecka i znacząco zwiększyć szansę na przeżycie.

W akcję zbierania środków na to urządzenie włączyło się ponad 3 200 uczestników 7. Biegu Charytatywnym Fundacji Tesco, który odbył się 1 września 2018 roku na krakowskich Błoniach, oraz ponad 100 partnerów. Dzięki nim zgromadzono aż 220 tys. złotych, które przeznaczone zostały na zakup pierwszego w Polsce nerkoserca.

Jestem dumny że po raz kolejny wspólnie możemy nieść realną pomoc i wspierać lokalną społeczność. Cieszę się, gdy widzę, jak osiągamy tak szczytne cele, równocześnie tworząc rodzinną atmosferę i promując aktywny styl życia. Mam nadzieję, że sztuczna nerka, którą dziś przekazujemy najmłodszym pacjentom szpitala, będzie służyć jak najlepiej, ratując zdrowie i życie – podkreśla Martin Behan, dyrektor zarządzający Tesco Polska.