Wolontariusze to nasz największy skarb

10/04/2019

Nasza firma wspiera lokalne społeczności na wiele różnych sposobów, m.in. poprzez program wolontariatu pracowniczego. Fundacja Tesco jest jedną z organizacji, w działania której można się włączyć i poświęcić swój czas wolny na rzecz potrzebujących – biorąc udział w Orszakach Mikołaja, organizacji Biegu Charytatywnego czy działaniach na rzecz ośrodka w Helenowie. I Wy możecie dać Fundacji swoje wsparcie!

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, którzy już teraz razem z nami dbają o lepsze jutro i wspierają działania Fundacji! Jeśli dopiero chcecie się zaangażować w wolontariat i wspierać nasze programy, gorąco Was do tego zachęcamy. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

JAK SIĘ ZAANGAŻOWAĆ W DZIAŁANIA FUNDACJI?
1. Bieg Charytatywny
W organizowanym od 2012 r. Biegu Charytatywnym udział może wziąć każdy: liczy się nie wynik, a pomoc chorym dzieciom. Dochód z biegu zostaje w całości przekazany na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. W dniu Biegu, na krakowskich Błoniach i trasie biegu na 10 kilometrów, każda forma pomocy jest na wagę złota, a zadań dla wolontariuszy nie brakuje! Dlaczego warto wspierać to wydarzenie w takiej roli, opowiedzieli Mariola Płonka z biura głównego oraz Piotr Markiewicz z Działu IT.

2. Program pomocy „Orszaki Mikołaja”
To projekt realizowany na rzecz dzieci – podopiecznych świetlic środowiskowych, szkół specjalnych, przedszkoli integracyjnych, oddziałów szpitalnych, hospicjów dziecięcych i placówek pomocy społecznej. Nasi wolontariusze co roku wcielają się w role Świętego Mikołaja, śnieżynek, elfów, aniołów i reniferów, tworząc orszaki, a następnie odwiedzają potrzebujące dzieci, by wręczyć im paczki świąteczne. Więcej o ubiegłorocznych Orszakach przeczytacie m.in. tutaj. 

3. Program „Zdrowo jem z Fundacją Tesco”, realizowany w Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki TPD „Helenów”
Program ten został stworzony dla podopiecznych „Helenowa” , aby odpowiadać na specjalne potrzeby edukacyjne dzieci z niepełnosprawnościami. I to właśnie na rzecz tego ośrodka zostaną przekazane środki od osób indywidualnych w ramach kampanii 1%. W październiku zeszłego roku – pod wodzą Martina Behana – i w kwietniu, dosłownie parę dni temu, zjawili się tam nasi wolontariusze, by pomóc w porządkowaniu terenu wokół centrum. Możecie przeczytać o tym tutaj.

DLACZEGO WARTO BYĆ WOLONTARIUSZEM?
Katarzyna Bąk – CSR, Dział Komunikacji
Jest co najmniej kilkanaście powodów, dla których warto spróbować swoich sił jako wolontariusz i dołączyć do tego zacnego grona. Jeśli miałabym wymienić najważniejsze rzeczy, których uczy wolontariat, byłyby to: wrażliwość, empatia i współpraca. Wolontariat uczy, jak pomagać, i pokazuje, że warto się dzielić. To również świetna okazja do nauczenia się nowych rzeczy, a przy okazji poznania ciekawych ludzi. I banał na koniec, ale bardzo prawdziwy – fajnie być wolontariuszem, bo ta praca daje radość. 🙂

Wojciech Zaręba – Kierownik ds. marketingu lokalnego
Dlaczego fajnie warto zostać wolontariuszem Fundacji? To na pewno satysfakcjonujące. Jest mnóstwo ludzi, których ktoś skrzywdził czy odrzucił, a kiedy im pomagam, mam poczucie, że robię coś, co dla innych ma znaczenie. Szczególnie, że nie kosztuje mnie to wiele czasu, pieniędzy czy energii.

Agnieszka Maroszek – Koordynator ds. Optymalizacji Dostawców
Warto być wolontariuszem Fundacji Tesco, ponieważ jest to najwspanialsza dobrowolna forma pomocy. Wolontariat nic nie kosztuje, za to poświęcony czas, siły i zaangażowanie przemieniają się w radość innych ludzi, a radość ta powoduje, że stajemy się innymi lepszymi ludźmi. Tych korzyści nie da się przeliczyć na pieniądze – uśmiech dziecka obdarowanego czy wdzięczność osób, którym się pomaga, są bezcenne. Wraz z wolontariatem nabywamy doświadczenia, poznajemy nowych ludzi, uczymy się nowych rzeczy oraz poznajemy nowe środowisko i problemy innych, co jest dla nas bardzo dobrą lekcją życia. Dlatego zawsze warto pomagać i uczyć tego swoje dzieci.

Angelika Zwolińska, Analityk ds. Cen
Warto zostać wolontariuszem Fundacji Tesco, ponieważ w codziennym natłoku pracy często zapominamy o tym, że w życiu nie chodzi o to, żeby tylko brać, ale też dawać. Wolontariat przynosi ogromną radość i satysfakcję z tego, że możemy być częścią tak szlachetnego przedsięwzięcia. Dzięki bezinteresownej pomocy nie tylko robimy coś dla innych, ale sami stajemy się lepszymi ludźmi.

Jadwiga Kołodziej, Analityk ds. Wsparcia Systemów
Warto być wolontariuszem, bo warto pomagać! Dla mnie to pewnego rodzaju świadoma postawa społeczna, którą chciałabym rozpowszechniać – że każdy może coś zmienić, coś uczynić lepszym, wywołać uśmiech i przywrócić nadzieję. Najpiękniejsze jest to, że nie są tu najważniejsze zasoby pieniężne, ale chęci, entuzjazm i działanie ludzkie. Jeżeli z takim zamysłem zbierze się kilka osób, to już można „przenosić góry”. Fundacja Tesco wspiera nas w tych działaniach i wspomaga niezbędnymi środkami, byśmy mogli realizować różne akcje społeczne.

Agnieszka Błaszczyk, Kierownik ds. Ekspozycji
Każde dobre słowo, gest, nawet najmniejszy, może zmienić czyjś świat na lepszy… Będąc wolontariuszem Fundacji Tesco, można o tym się przekonać, bo pomagać można na milion różnych sposobów. To okazja, aby doświadczyć prawdziwej radości dzielenia się, poznać niezwykłych podopiecznych Fundacji Tesco, nauczyć się wielu rzeczy – również o sobie samym. Wolontariat daje szansę spojrzenia na swoje życie z innej perspektywy, odkrycia tego, co tak naprawdę jest w życiu ważne oraz na czym warto i należy się skupić… Szczerze polecam i zachęcam.

Zbigniew Drzewiecki – Dyrektor Centrum TPD „Helenów” oraz Specjalnego Ośrodka Wychowawczego TPD
Bardzo cenimy każdą pomoc, jaką uzyskaliśmy od pracowników Tesco. W październiku pomalowali oni ogrodzenie padoków przy hipoterapii i drewniany płot przy naszym minizoo, rewitalizowali trawniki oraz wyrównali teren przeznaczony pod plac zabaw dla przedszkolaków. Wolontariusze wykazywali się dużym zaangażowaniem w powierzone zadania, zainteresowaniem i zrozumieniem potrzeb niesienia pomocy, zwłaszcza na rzecz dzieci niepełnosprawnych. 4 kwietnia znów ich gościliśmy i po raz kolejny była to niesamowita wizyta!