Pomysł na promocję projektu

12/02/2019

Fundacja z Pomysłem, która bierze udział w V edycji programu „Decydujesz, pomagamy”, zaprasza Was do udziału w grze terenowej, której akcja będzie toczyła się na zabytkowym osiedlu TAZ w Zawierciu. Patrycja Jabłońska, Lider zmiany ze sklepu w Zawierciu, zaprasza Was na nostalgiczny spacer śladami swoich przodków po najstarszym osiedlu w mieście!

Osiedle robotnicze Towarzystwa Akcyjnego Zawiercie to jeden z najcenniejszych zabytków Zawiercia. Powstało w XIX w. przy nieistniejącej już przędzalni bawełny Towarzystwa Akcyjnego „Zawiercie” założonej w 1833 r. przez braci Adolfa i Bernarda Ginsbergów – bankierów berlińskich. Było to pierwsze w pełni zorganizowane osiedle w Zawierciu o zabudowie wielorodzinnej. Powstało na przełomie XIX i XX w. Oprócz domów mieszkalnych dla robotników posiadało także budynki funkcjonalne, takie jak szpital na 30 miejsc, dom lekarza z gabinetem przyjęć, pralnię, łaźnie (obecnie biblioteka), dom ludowy, piekarnię, szkołę i resursę (bank).
Piękne w tym jest to, że wszystkie budynki nadal służą mieszkańcom. Niektóre zmieniły pierwotny charakter: kościół zamienił się w Cech Rzemiosła, w łaźni mieści się obecnie biblioteka, ale za to budynki mieszkalne nadal pełnią swą rolę. Sama mieszkałam w jednym z tych budynków i muszę przyznać, że są to mieszkania z duszą, przestronne, o bardzo wysokim sklepieniu.
A teraz wyobraźcie sobie, że dostajecie mapkę osiedla, a Waszym zadaniem jest odnalezienie rzemieślnika o imieniu Josek. To on ma Wam przekazać tajne dokumenty, które zostawicie w willi Dyrektora TAZ-u Stanisława Szymańskiego. Następnie przejdziecie do resursy, gdzie weźmiecie udział w przyjęciu wydanym na cześć braci Adolfa i Bernarda Ginsbergów – założycieli osiedla.
Zaciekawiłam Was? To zapraszam do obejrzenia zdjęć obiektów, które tak wtedy jak i dziś służą mieszkańcom, niejednokrotnie oszałamiając pięknem architektury. Wielu mieszkańców Zawiercia podziela moją opinię, że nasze miasto było piękniejsze w tamtych czasach i z sentymentem wraca do zdjęć z dawnych lat.

Patrycja Jabłońska
Lider zmiany
SM Zawiercie