Ekologicznie w Żywcu

06/02/2019

Ostatnim projektem, na który mogą głosować klienci żywieckiego Tesco, jest „EKO-Gang Małych Artystów”, zgłoszony przez Żywiecką Fundację Rozwoju.

Żywiecka Fundacja Rozwoju działa od 2003 r. To organizacja łącząca ludzi, którzy aktywnie angażują się w rozwój i promocję miasta Żywca i Żywiecczyzny. Wspierają inicjatywy w dziedzinie: edukacji, kultury i sztuki, ekologii, zdrowia, demokracji poprzez programy rozwojowe, kampanie społeczne, grantowe oraz stypendialne. Prowadzone przez nich programy mają na celu aktywizację społeczną oraz rozwój aktywnych mieszkańców i organizacji pozarządowych. Programy, które już na stałe wpisały się w krajobraz Żywiecczyzny, to m.in.:
– program grantowy Działaj Lokalnie realizowany od 2006 r.;
– Stypendium z Pasją – od 2014 r.;
– Centrum Integracji Społecznej w Żywcu od 2016 r.; to program aktywizacji osób bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem;
– Debaty Oxfordzkie – do 2013 r.;
– Spotkania z Historią od 2018 r.

Jednak to tylko mały wycinek doświadczenia intensywnie zdobywanego przez 16 lat działalności. Fundacja realizowała cały wachlarz projektów ekologicznych, takich jak Centrum Innowacji i Edukacji Ekologicznej, Żywiec bez czadu, projekt dofinansowania kolektorów słonecznych w Krzyżówkach, instalacja hydroponicznych oczyszczalni ścieków w Gruzji, Ekoreaktywacja w Gminie Lipowa, szereg projektów kulturalnych, w tym wykonanie aplikacji na smartfony „Kulturalny Żywiec” łączącej wydarzenia z Żywieccyzny, Quiz na Żywca, Żywieckie Questy, Polsko-Francuskie spotkania w obrazie i wiele innych.

Realizowali oni również programy dla seniorów i młodzieży. Organizują warsztaty i szkolenia dla dzieci i dorosłych. Od wielu lat zajmują się poradnictwem prawnym i obywatelskim. Aktualnie, na zlecenie Starostwa, prowadzą punkty porad obywatelskich w Żywcu i Jeleśni. Organizują staże, aktywizują młodzież. Posiadają status organizacji pożytku publicznego, są członkiem Federacji Funduszy Lokalnych w Polsce oraz członkiem sieci Ośrodków Działaj lokalnie. Fundacja i jej zarząd był wielokrotnie nagradzany w konkursach regionalnych i ogólnopolskich.

Projekt zgłoszony do programu „Decydujesz, pomagamy ma odpowiedzieć na pytanie: „Jak naprawić nasze powietrze?”. Podczas wakacji dzieci zaprojektują „Zielone Miasto Żywiec”. Są zabytki, jest historia, ale nie ma drzew! Dzieciaki chcą zadbać o swoją przyszłość – projektują, rysują, sadzą drzewa. Niech będą szczęśliwe i oddychają czystym powietrzem. Kiedy już skończą, będzie można zobaczyć ich prace, czyli EKO-PRZEWODNIKI HISTORYCZNE po Żywcu.

Aleksandra Mieszczak
Specjalista ds. Obsługi Klienta
CHM Żywiec