Walka z marnowaniem żywności – badanie rezultatów w sklepach

05/02/2019

Koleżanki i koledzy,

W Tesco od lat pracujemy nad ograniczaniem ilości marnowanej żywności – wprowadzając szereg inicjatyw, które wspierają nasze poczucie odpowiedzialności w tym zakresie.

Poczynając od kwestii operacyjnych, jak odpowiednie planowanie dostaw towarów do sklepów czy przecenianie produktów o zbliżającym się terminie przydatności do spożycia, po przekazywanie pełnowartościowych produktów bezpośrednio z naszych sklepów do lokalnych banków żywności i organizacji charytatywnych – wszędzie widoczne jest wspaniałe zaangażowanie naszych koleżanek i kolegów.

Rok 2018 to kolejne postępy w ramach przekazywania nadwyżek żywności. We współpracy z naszymi partnerami, Bankami Żywności, Caritas Polska pomogliśmy 560 organizacjom charytatywnym i zapewniliśmy potrzebującym ponad 7,5 miliona posiłków! Aktualnie ponad 270 sklepów Tesco w Polsce przekazuje nadwyżki żywności, z czego 100 dołączyło przez ostatni rok!

Od kilku miesięcy proces ten jest testowo wspierany przez aplikację Food Cloud. Nowa technologia, informując organizacje charytatywne o ilościach i lokalizacji dostępnych produktów w czasie rzeczywistym, pozwoli uprościć proces przekazywania nadwyżek i zachęci nowe organizacje do wzięcia udziału w tej inicjatywie.

Teraz wykonujemy kolejny ważny operacyjnie krok w podejmowanych przez nas działaniach. Chcemy mierzyć osiągane przez nas rezultaty i na bieżąco sprawdzać, jaką ilość nadwyżek przekazują poszczególne sklepy, które lokalizacje dołączają do programu przekazywania żywności, gdzie mamy sukcesy, a gdzie potrzebne jest wsparcie.

Co tydzień, w poniedziałek, znajdziecie te informacje na mojetesco.pl.

Pierwsze wyniki możecie zobaczyć już dziś! Bardzo cieszę się z tego, co udało nam się osiągnąć. Wiemy już, że znacząco ograniczyliśmy ilość marnowanej żywności w takich sklepach, jak HM Olsztyn, SM Siedlce i CHM Krasnystaw i to one są liderami w swoich regionach (Region 08 Magdy Kucińskiej, Region 06 Joli Makaj i SM 1 Radosława Słomczewskiego, SM 1.5 Sławomira Krajewskiego). W ubiegłym tygodniu uratowaliśmy 57,5 tony żywności z czego można przygotować ponad 137 tys. posiłków.

Gratuluję Wam! Jestem dumny ze wszystkich koleżanek i kolegów! Dziękuję za wszystko, co robicie, by walczyć z marnowaniem żywności, i zachęcam kolejne sklepy do dołączenia.

Z pozdrowieniami,
Martin