Znak świąt

03/12/2018

Zapytaj kogoś, kto w tym momencie siedzi najbliżej ciebie, jakie owoce kojarzą mu się z zimą. Najpewniej wskaże pomarańcze, mandarynki lub klementynki. Jeśli te cytrusy pojawiają się w sklepach, to znak, że idą święta!

Zarówno mandarynki, jak i klementynki to popularne zimowe owoce. Jedne i drugie pochodzą też z gatunku cytrusów, rodziny pomarańczy, i są dostępne w sklepach niemal przez cały rok, ale nieoderwalnie ich zapach kojarzy nam się z okresem świątecznym. Jednak wbrew pozorom różni je nie tylko nazwa, ale też pochodzenie, smak, a nawet – dla bardziej spostrzegawczych – kolor! I choć klementynki to mandarynki (ale nie zawsze na odwrót!), a mandarynki to młodsze siostry pomarańczy, wszystkie mają swoje charakterystyczne i unikatowe cechy. Wiele odcieni pomarańczu Jak łatwo zauważyć, zimowe cytrusy cieszą oko przepięknym pomarańczowym kolorem. Jednak wprawne oko cytrusowego fana szybko zauważy, że mandarynki mają głębszy i intensywniejszy odcień skórki niż klementynki. Są także od nich większe i bywają bardziej płaskie. Fakt bycia najmniejszymi w pomarańczowej rodzinie klementynki nadrabiają smakiem – są bowiem słodsze od mandarynek, a na dodatek mają mniej pestek lub wcale i cieszą nas pięknie błyszczącą, gładką skórką! Łatwo się też obierają, choć w tej dziedzinie na mandarynki także nie można narzekać. Cząstki cytrusów łatwo odchodzą od skórki i oddzielają się od siebie nawzajem. Co ciekawe, klementynki zawierają parzyste od 8 do 14 cząstek, a mandarynki na odwrót – nieparzyste od 9 do 15!

Starożytny cytrus – krótka historia:
→ O mandarynkach…
Źródła historyczne podają, że mandarynki były uprawiane w Chinach już 3000 lat temu. Uważane były tam za symbol obfitości oraz szczęścia, a ich pielęgnacji poświęcano ogrom czasu. Ten starożytny cytrus przywędrował do Europy dopiero na początku XIX wieku i bardzo szybko na dobre rozgościł się na europejskich straganach.

→ O klementynkach…
W tym samym okresie powstała klementynka, którą około 1902 roku wyhodowano prawdopodobnie w Algierii, jako krzyżówkę mandarynki i gorzkiej pomarańczy. Bieg historii sprawił, że francuscy kolonizatorzy przywłaszczyli sobie klementynkowe prawa, rozwijając jej uprawy chociażby na Korsyce, która obecnie właśnie z nich słynie.

→ O pomarańczach…
Pierwsza wzmianka o tych owocach pochodzi z chińskiej literatury z 314 roku p.n.e. W 1987 roku drzewa pomarańczy okrzyknięto najczęściej uprawianymi drzewami owocowymi na świecie. Wiele ich gatunków pochodzi ze wschodniej Azji i Chin, lecz dziś owoce te są powszechnie uprawiane w krajach o klimacie tropikalnym.

Katarzyna Skoczek