O marnowaniu, opakowaniach i innowacjach

28/09/2018

Jak efektywnie walczyć z marnowaniem, czym zastępować plastikowe opakowania żywności i jak nowe technologie mogą wspierać współczesne rolnictwo? O tym wszystkim podczas dzisiejszej debaty dyskutowali uczestnicy Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie. Tesco reprezentował Matt Simister, prezes na Europę Środkową.

Debata „Zjeść ciastko i mieć ciastko – czy żywność może być jednocześnie zdrowa, niedroga i wytwarzana w sposób zrównoważony?” zgromadziła przedstawicieli świata handlu, rolnictwa, kulinariów i technologii. Poruszali oni temat wyzwań, przed jakimi stoi przemysł spożywczy i wszelkie branże związane z żywnością – te dotyczące m.in. problemu otyłości, marnowania żywności czy wykorzystania zasobów naturalnych.

Matt Simister podkreślał, iż kwestią najważniejszą jest wspólna praca w całym łańcuchu dostaw. Przykład walki z marnowaniem żywności, w którą zaangażowani są producenci, dystrybutorzy i sami klienci, pokazuje skuteczność tego podejścia. Marta Dymek, znana z blogu jadlonomia.com autorka książek i kucharka, zachęcała do zmniejszenia udziału mięsa w naszej diecie, jako że hodowla zwierząt mocno eksploatuje zasoby, takie jak woda i przyczynia się do wzrostu emisji gazów cieplarnianych. Elżbieta Świętek z Circular Packaging Design zwróciła z kolei uwagę na problem opakowań produktów spożywczych. Często postulowanie zastąpienie butelek plastikowych szklanymi nie jest lekiem na całe zło, jako że cięższe opakowania szklane w transporcie przyczyniają się do większego zużycia paliw, czyli wzrostu zanieczyszczeń.

Lista wyzwań związanych z żywnością przyszłości okazuje się zatem być bardzo długa. Jednak część z tych problemów już dziś znajduje rozwiązanie – nasza aktywna walka z marnowaniem żywności zdaje się potwierdzać, iż nie ma wyzwań nie do przezwyciężenia.