Matt o walce z marnowaniem – i nie tylko

25/09/2018

Dziennik „Puls Biznesu” porusza dziś problem zrównoważonej żywności. Jak pisze gazeta, „ograniczamy głód i ubóstwo, ale wyzwania w postaci otyłości, alergii, równego dostępu do produktów czy marnowania żywności pozostają aktualne”. W materiale wypowiada się także  Matt Simister, dzieląc się m.in. naszymi doświadczeniami z zakresu walki z marnowaniem.

Prezes Tesco na Europę podkreśla, iż dzięki przyjęciu podejścia „wyznacz cel, zbadaj skalę problemu, działaj” udało nam się dojść do przyczyn zjawiska i stworzyć mapę drogową, która ostatecznie pomoże nam znacznie zredukować skalę marnowania żywności. „Naszym celem jest, aby do 2020 roku wszystkie sklepy w regionie oferowały nadwyżki żywności organizacjom charytatywnym” – mówi Matt, przypominając jedną z naszych wcześniejszych deklaracji.

Cały materiał, poruszający także kwestie dotyczące m.in. nowych rozwiązań technologicznych wspierających branżę spożywczą, znajdziecie na stronach internetowych Pulsu Biznesu.

O tematyce zrównoważonej żywności branżowi eksperci będą rozmawiać w ten piątek podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie. Tesco Polska jest jednym z partnerów wydarzenia.