Szybki kurs dla Przewodników „Ekspedycji Smaków”

07/09/2018

Kilkadziesiąt osób z blisko 50 lokalizacji w pierwszych dniach września wzięło udział w szkoleniach, które miały na celu przygotowanie ich do roli Przewodnika „Ekspedycji Smaków” podczas III edycji naszego programu „Od uprawy do potrawy”. Na warsztatach, które odbyły się w Krakowie i Warszawie, wspólnie z naszym partnerem merytorycznym „Szkołą na widelcu”, dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy!

W trakcie szkolenia omówiono przebieg wycieczki w sklepie, pokazywano nowe materiały i scenariusze wycieczek. Uczestnicy nie tylko poznali teorię, ale wzięli również udział w ćwiczeniach praktycznych, jak rozpoznawanie smaków, zapachów czy też produktów poprzez dotyk. Okazało się, nie wszystkie zadania były proste, np. imbir okazał się przyprawą bardzo trudną do odgadnięcia, a różyczki kalafiora bardzo podobne do brokułu. Kolendra natomiast była ziołem, które niewielu osobom przypadło do gustu.

Nowe smaki i doświadczenia
Magda, która na co dzień współpracuje ze „Szkołą na Widelcu” i jest zawodowym kucharzem, opowiadała naszym Społecznikom o możliwościach wykorzystania różnych produktów na co dzień w kuchni. Wśród nich znalazły się nowe odmiany klasycznych ziół, jak np. bazylia afrykańska czy też bakalii, jak np. daktyle. Czy wiedzieliście, że zamiast cukru możecie używać do przygotowywania potraw zmiksowanych daktyli, które są bardzo słodkie, ale jednocześnie zdrowe? Bardzo zależało nam na tym, aby spotkanie było również platformą wymiany doświadczeń pomiędzy osobami, które są już „starymi wyjadaczami” a osobami, które będą debiutowały w roli Przewodników. Cel został osiągnięty! Koleżanki i koledzy zaprawieni w bojach chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami, podpowiadali, jakie rozwiązania się sprawdzają oraz opowiadali o pozytywnych i zabawnych doświadczeniach z wycieczek.

Podróż w nieznane
Szkolenie zakończyło się tradycyjnym już pokazem kulinarnym, podczas którego uczestnicy nie tylko poznali historię przygotowywanych potraw, ale również mieli okazję nauczyć się kilku przydatnych sztuczek, które z powodzeniem będą mogli wykorzystać w swojej kuchni. Podczas pokazu toczyła się również dyskusja na temat tego, jak zachęcić dzieci do jedzenia sałatek. Uczestnicy wspólnie doszli do wniosku, że najmłodsi często nie chcą czegoś jeść, bo nie wiedzą, co wchodzi w skład danej potrawy. Co zatem robić w takiej sytuacji? Najlepiej wspólnie z dzieckiem przygotować posiłek, pokazać mu poszczególne produkty i dorzucić do niego coś, co dziecko lubi, np. konserwową kukurydzę, która jest słodka i zazwyczaj maluchy za nią przepadają.

Grunt to dobra współpraca
Magda i Kasia – nasze specjalistki – zachęcały również gorąco do angażowania dzieci w codzienne gotowanie oraz dawanie im prostych zadań, które będą mogły same bezpiecznie wykonać. W ten sposób dzieci będą nam towarzyszyć w kuchni i oswajać się z różnymi produktami. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza – zarówno praktyczna, jak i teoretyczna – przyda się naszym Przewodnikom nie tylko w prowadzeniu Ekspedycji, ale również w codziennym przygotowywaniu posiłków, np. w domu z własnymi pociechami. 🙂

Aby zapisać się do „Ekspedycji Smaków”, należy wypełnić formularz rejestracyjny na stronie www.oduprawydopotrawy.pl.