Oto tegoroczne wyniki naszej walki z marnowaniem żywności!

10/05/2018

Aby wyprodukować, przetransportować i przetworzyć żywność, zużywamy na co dzień wiele naturalnych zasobów. Jednocześnie na świecie wciąż bardzo wiele ludzi cierpi głód. W tych okolicznościach, jako jedna z największych sieci handlowych w Polsce, czujemy się odpowiedzialni za maksymalną redukcję poziomu marnowania żywności, która wciąż nadaje się do zjedzenia.

Dlatego jako pierwsza sieć w Europie Środkowej publikujemy nasze roczne dane dotyczące niemarnowania żywności. Wierzymy, że jeśli dokładnie coś zmierzymy, możemy jeszcze lepiej sobie z tym radzić. Raport walki z marnowaniem żywności służy nam nie tylko do zaprezentowania naszych osiągnięć na tym polu, ale także zidentyfikowania obszarów, w których możemy jeszcze wiele naprawić.
W 2017 roku opublikowaliśmy raport po raz pierwszy – najnowszy raport jest zatem tym, który pomaga nam porównać wyniki i zrozumieć dotychczasowe osiągnięcia, a także postępy.
W roku finansowym 2017/18 w Tesco Polska mniej niż 1% sprzedanej żywności zmarnowało się – o 1/3 mniej niż w roku 2016/17. Nasze sklepy walczą z marnowaniem żywności współpracując z Bankami Żywności oraz Caritas Polska. W minionym roku przekazały 2 245 tony niesprzedanych bezpiecznych do spożycia nadwyżek żywności do ponad 450 lokalnych organizacji charytatywnych co umożliwiło przygotowanie 5,3 mln posiłków dla najbardziej potrzebujących. To fantastyczne rezultaty z których mamy prawo być wszyscy bardzo dumni!

Najważniejsze osiągnięcia:
– W całej Europie Środkowej sprzedaliśmy ponad 3 miliony ton żywności, z czego ponad 51 tysięcy ton zmarnowało się
– W porównaniu z poprzednim rokiem w całej Europie Środkowej zmniejszyliśmy o 30% ilość zmarnowanej żywności
– Zwiększyliśmy o 100% ilość przekazanej żywności do Banków Żywności i lokalnych organizacji charytatywnych przez sklepy w Czechach, Słowacji, Polsce i na Węgrzech
– We wszystkich czterech krajach w roku finansowym 2017/18 przekazaliśmy w ramach współpracy z Bankami Żywności oraz lokalnymi organizacjami charytatywnymi ponad 10 tysięcy ton żywności z naszych niesprzedanych nadwyżek żywności
– To umożliwiło przygotowanie ponad 25 milionów posiłków dla najbardziej potrzebujących
– W całej Europie Środkowej żywność przekazuje na co dzień ponad 600 sklepów

Jak doskonale wiecie, walka z marnowaniem żywności to nasz priorytet. Naszym celem jest sprawienie, żeby któregoś dnia żadna nadająca się do spożycia żywność nie trafiała do kosza. Wspólnie z wszystkimi koleżankami i kolegami intensywnie działamy, aby to osiągnąć. Czeka nas jeszcze wiele wysiłku, ale już teraz możemy być dumni ze swoich osiągnięć. Cały raport przeczytacie tutaj. Zapraszamy też na filmowe podsumowanie naszej walki z niemarnowaniem żywności!