Wolontariusze pomogli Bankom Żywności

29/11/2017

W dniach 1–3 grudnia oraz 8–9 grudnia w naszych sklepach odbędą się zbiórki żywności. W ubiegłym tygodniu menadżerowie naszych sklepów w Wielkopolsce mogli przygotować się do zbiórek szczególnie! Jako wolontariusze odwiedzili lokalny Bank Żywności w Poznaniu, gdzie wspierali jego zespół w procesie przekazywania żywności. Mogli także zobaczyć i dowiedzieć się, co dzieje się z produktami przekazywanymi przez Tesco. 

Wszyscy wiemy, jak ważna jest walka z marnowaniem żywności. W Tesco robimy wszystko, aby żaden produkt nadający się do spożycia nie został zmarnowany, dlatego większość naszych sklepów przekazuje nadwyżki do Banków Żywności. Niewielu z nas jednak wie, co dzieje się z żywnością odbieraną przez Banki – jak wygląda sortowanie produktów i gdzie się odbywa, czy też do kogo potem trafiają przekazywane produkty. Menadżerowie z Wielkopolski mieli okazję przekonać się na własne oczy, jak proces przekazywania żywności wygląda z perspektywy Banków, a także poznać osoby i instytucje, które korzystają ze wsparcia Banków.

W ubiegły czwartek nasi menadżerowie spotkali się z dyrektor Wielkopolskiego Banku Żywności – Katarzyną Bielawską oraz prezesem Polskiej Federacji Banków Żywność – Markiem Borowskim, którzy wyjaśnili, jak działa ta instytucja i mówili o tym, jak ważna jest współpraca z Tesco. Potem nasi koleżanki i koledzy ruszyli do pracy. Mieli okazję udać się z kierowcami do sklepów i odebrać żywność, a także spróbować swoich sił przy sortowaniu produktów w magazynie oraz przy wydawaniu ich organizacjom. Część wolontariuszy udała się też do pobliskich organizacji wspierających ludzi ubogich, gdzie razem z podopiecznymi przygotowali obiad, który później wspólne zjedli.

To było wspaniałe doświadczenie, mogliśmy na własne oczy zobaczyć, jak działają Banki oraz jak w realny sposób nasze produkty pomagają potrzebującym. Dzięki warsztatom przekonałam się, jak naprawdę ważne jest przekazanie żywności i wiem, że zrobię wszystko, aby w moim sklepie żadna żywność, które nadaje się do spożycia, nie była zmarnowana – opowiada Natalia Zborowska-Pietraszko, menadżer HM w Kaliszu.

Już wkrótce na mojetesco.pl będziecie mogli zobaczyć filmową relację z warsztatów i jak nasi koleżanki i koledzy radzili sobie jako wolontariusze. 🙂