Nadciśnienie tętnicze – nasz cichy wróg

23/10/2017

Ciśnienie krwi to siła, z jaką krew naciska na ściany tętnic, przepływając przez nie. To normalne, że wzrasta ono podczas wysiłku lub gdy odczuwamy strach czy stres, lecz gdy jest ono nieustanie podwyższone, zjawisko to nazywamy nadciśnieniem. Jak je rozpoznać i jak z nim walczyć, podpowiada LUX MED.

Ciśnienie krwi jest istotnym elementem działania naszego organizmu, a krew, pompowana przez serce, przenosi po nim tlen i substancje odżywcze. Krew jest pod ciśnieniem w wyniku akcji pompowania serca oraz zależy od wielkości i elastyczności tętnic, które ja prowadzą. Jeśli ściany tętnic tracą elastyczność, stają się wąskie lub zbytnio się obkurczają i może to powodować wysokie ciśnienie krwi. Nadciśnienie tętnicze to poważna choroba układu krążenia, której nie należy lekceważyć! Jeśli masz bardzo wysokie ciśnienie krwi (powyżej wartości prawidłowych, czyli 140/90 mmHg) lub Twoje ciśnienie krwi wzrasta szybko, możesz odczuwać takie dolegliwości, jak: bóle głowy, problemy ze wzrokiem czy drgawki. Koniecznie zgłoś się z tym problemem do lekarza.
Jakie są objawy, przyczyny i konsekwencje nadciśnienia, a także jak się je diagnozuje i leczy, dowiecie się z poradnika przygotowanego przez LUX MED.