Dynia? Na okrągło!

11/10/2017

120 rodzajów i około 800 gatunków różniących się kolorem, kształtem i wielkością. Mowa oczywiście o … dyni. Jest idealna do smażenia, pieczenia, gotowania i marynowania, a do tego dostarcza organizmowi witamin C, D, B oraz wielu składników mineralnych. Sezon na dynie uważamy oficjalnie za otwarty! Jesień zdecydowanie ma smak dyni. 🙂

Czy wiedzieliście, że dynia jest owocem, choć częściej traktujemy ją jak warzywo? Znana jest już od ponad 7 tys. lat – jako pierwsi uprawiali ją Indianie zamieszkujący tereny obecnego Peru. Do Europy dotarła dopiero w XVI wieku, przywieziona przez Hiszpanów, i to właśnie Europejczykom zawdzięcza swoją nazwę. Co jeszcze warto wiedzieć o dyni?

Gama smaków i kształtów
Choć istnieje 120 rodzajów i około 80 gatunków dyń, najbardziej znane są olbrzymia i zwyczajna, które mają szerokie zastosowanie w polskiej kuchni. Popularne są też: dynia Muscat de provence – wyjątkowo smaczna, o intensywnie pomarańczowo-czerwonym miąższu, oraz Hokkaido – niewielka, okrągła, której nie trzeba obierać ze skórki. Kupując dynię, zwróćcie uwagę na jej skórkę – powinna być w miarę gładka, bez przebarwień, plam i uszkodzeń.

Zasady przechowywania
Dynia nie jest wymagająca pod tym względem. Potrzebuje suchego, chłodnego i przewiewnego miejsca. W takich warunkach możemy ją trzymać nawet pół roku! Po pokrojeniu w lodówce trzymajmy ją nie dłużej niż 3 dni. Dla tych, którzy chcą zachować smak jesieni na dłużej mamy dobra informację – obraną i pokrojoną dynię można zamrozić! Dzięki temu można się nią cieszy nawet cały okrągły rok.

Dyniowy zawrót głowy
Każdy, kto chociaż raz przygotowywał danie z dyni z pewnością przyzna, że w kuchni można jej użyć na wiele sposobów. Zacznijmy od miąższu, z którego można zrobić zupę, farsz do naleśników lub pierogów, racuchy, ciasto czy też dżem. Pasuje również jako składnik deserów. Oprócz miąższu, w kuchni wykorzystuje się także pestki dyni. Dodaje się je do sałatek, ciast, chlebów dyniowych lub pasztetów np. z soczewicy. Wyciśnięty z pestek olej jest smacznym dodatkiem do wielu potraw – należy jednak pamiętać, by nie używać go do smażenia – pod wpływem, wysokiej temperatury tworzy szkodliwe związki. Szukacie kulinarnych inspiracji? Przepisy na pyszne dania z dyni znajdziecie na naszej stronie www.tesco.pl.