Rzeszów i Zielona Góra gotowe na Ekspedycje Smaków

07/12/2016

dscn1739

16 listopada odbyły się kolejne dwie Ekspedycje Smaków w ramach programu „Od uprawy do potrawy” – tym razem w Rzeszowie i Zielonej Górze. Czego dowiedziały się dzieci? Co odkrywały? Na jakie działy zajrzały? Co najbardziej im się podobało w naszych sklepach? Tego wszystkiego dowiecie się poniżej.

W naszej Ekspedycji Smaków wzięło udział 28 dzieci z klas trzecich ze Szkoły Podstawowej w Kańczudze. Dzieci odwiedziły stoiska: warzywa/ owoce, nabiał, wody i zdrową żywność. W trakcie wycieczki uczniowie byli bardzo aktywni i wykazywali się dużą wiedzą. Na końcu Ekspedycji każdy uczeń skasował sobie jogurt na kasie samoobsługowej, który zabrał do pokoju „Baza”, gdzie mógł skomponować własny i niepowtarzalny smak jogurtu. Na zakończenie wyprawy uczniowie otrzymali upominki.

Iwona Materna
kierownik Zespołu ds. POK
HM Rzeszów


Odwiedziły nas dzieci z klasy V b ze Szkoły Podstawowej nr 36 w Poznaniu. Dzieci przyjechały do nas pociągiem i chętnie angażowały się w zadania oraz wykazywały duże zainteresowanie tematem. Bardzo je interesowało, skąd pochodzą niektóre owoce. Sprawdzanie terminów przydatności do spożycia, skład produktów oraz rozkodowywanie jajka – niby nic takiego, a wzbudziło ogromnie zainteresowanie, dzieciaki chętnie same sprawdzały terminy ważności. Na koniec wycieczki zaprosiłyśmy naszych małych gości do ułożenia piramidy żywienia oraz na zdrowy poczęstunek. Na pożegnanie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie i rozdaliśmy upominki uczestnikom wycieczki. Dzieci oraz nauczycielki były bardzo zadowolone i wszyscy w dobrych humorach opuścili progi naszego sklepu.

Janina Pogrebna-Borzem
kierownik Zespołu w Dziale Obsługi Klienta  
HM Extra Zielona Góra