Razem można zajść dalej

08/06/2016

DSCN0699

Autyzm nie musi być wyrokiem skazującym na samotność, wykluczenie i cierpienie, stąd powstają organizacje, których celem jest zapewnienie chorym jak najlepszych warunków do rozwoju i godnej egzystencji na każdym etapie życia. Wsparcia autystykom udziela m.in. Stowarzyszenie Dalej-Razem, wspólnie z którym koleżanki i koledzy z HM Zielona Góra stworzyli dedykowany dzieciom projekt EdWord. O tej niezwykłej współpracy opowiedziała nam Janina Pogrebna-Borzem, Kierownik Kas w Dziale Obsługi Klienta i jedna z koordynatorek projektu.

Jak zaczęła się Wasza współpraca?
Celem Stowarzyszenia Dalej-Razem jest zapewnienie wielowymiarowej pomocy chorym na autyzm, inspirowanie do zmian, interweniowanie w trudnych sytuacjach i, co najważniejsze, wsparcie w codziennym życiu. Nie udałoby się to jednak bez pomocy specjalistów i ludzi o dobrym sercu. Dlatego aktywnie włączyliśmy się w tworzenie projektu EdWord, czyli bazy grafik i zdjęć dla dzieci autystycznych, ułatwiających komunikację ze światem zewnętrznym. Stowarzyszenie wcześniej miało problemy ze znalezieniem podmiotów zainteresowanych współpracą z nimi. My nie zawahaliśmy się ani chwili i od razu ruszyliśmy z pomocą. Tak zaczęła się historia blisko rocznej współpracy naszego Tesco ze Stowarzyszeniem Dalej-Razem.

W jakim zakresie pomagaliście Stowarzyszeniu?
Udostępniliśmy im pomieszczenie, w którym fotograf (również osoba dotknięta autyzmem) mógł robić profesjonalne zdjęcia różnych produktów z asortymentu, jaki posiadamy w sklepie. Fotografowane były: odzież z podziałem na kolory i krój, np. bluzki z długim i krótkim rękawem itp., sprzęt AGD i artykuły gospodarstwa domowego, produkty spożywcze sypkie w opakowaniach i ich zawartość, napoje, słodycze oraz świeża żywność z asortymentu piekarni, warzyw/owoców, delikatesów, wędlin itp.

A jak to wyglądało od strony technicznej?
Nasza współpraca układała się bardzo dobrze, a osoby ze Stowarzyszenia zawsze wcześniej przysyłały nam listę produktów, które w danym dniu miały być fotografowane. W większości przedstawiciele Razem-Dalej sami zbierali sobie produkty po konsultacji ze mną i menadżerem. Asortyment ze świeżej żywności był przygotowywany przez nas. Obecnie współpracę dotyczącą tego projektu zakończyliśmy, ale kontakt pozostał.

Co dała Wam, jako ludziom, pomoc innym? Motywację i siłę, a może satysfakcję?
Pomoc Stowarzyszeniu pokazała nam, jak czasami niewiele potrzeba, żeby inni byli szczęśliwi. Dało nam to także poczucie, że jesteśmy potrzebni nie tylko jako obsługa w hipermarkecie. Co więcej, zwykła, ludzka życzliwość i bezinteresowność z naszej strony zostały nagrodzone. Otrzymaliśmy od Stowarzyszenia Dalej-Razem piękne podziękowanie! Dla takich chwil warto angażować się społecznie, a świadomość, że się komuś pomogło, daje ogromną satysfakcję.

Czyli takie zachowania są potrzebne?
Są bardzo potrzebne, ponieważ w tym zagonionym świecie czasami zapominamy o tym, co jest naprawdę ważne. Cały czas gdzieś pędzimy, chcemy więcej, chcemy lepiej, a obok nas są ludzie, którym naprawdę niewiele potrzeba, żeby spełnić ich marzenia.

podziękowania